Niedziela, 25 sierpnia 2019

imieniny: Ludwika, Luizy, Patrycji

RSS

Wizyta na kolonii w Istebnej

14.07.2015 14:13 | 0 komentarzy | (A)

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz i przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda odwiedzili uczestników kolonii w miejscowości Istebna, zorganizowanej przez Fundację na Rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Regionu Śląsko–Dąbrowskiego im. Grzegorza Kolosy. Wypoczynek dzieci został dofinansowany przez Fundusz. Na koloniach przebywa ok. 140 uczniów z woj. śląskiego.

Wizyta na kolonii w Istebnej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W trakcie trwania 2-tygodniowego turnusu, przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa śląskiego, realizowany jest program profilaktyki zdrowotnej i edukacji ekologicznej, a także program regionalnej edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Z kolonii organizowanych przez Fundację skorzysta ok. 2500 uczestników. Tegoroczna akcja jest rekordowa pod względem liczby dzieci z najuboższych rodzin, które wyjadą na wakacje za darmo. Biuro Fundacji przygotowało blisko 190 bezpłatnych miejsc kolonijnych. - Związek zawodowy "Solidarność" to nie tylko akcje protestacyjne, nie tylko strajki i negocjacje, ale także angażowanie się w tego rodzaju przedsięwzięcia, w pomoc i wsparcie rodzinom najuboższym - mówił szef Solidarności Piotr Duda i dziękował WFOŚiGW w Katowicach za wieloletnią owocną współpracę.

 

Prezes Funduszu Andrzej Pilot podkreślał duży profesjonalizm Fundacji im. Grzegorza Kolosy. Dodał, że Fundusz dofinansowuje kolonie i obozy organizowane w Polsce (najczęściej w górach i nad morzem) tak by pieniądze trafiały do lokalnych przedsiębiorców i służyły do rozwoju. WFOŚiGW w Katowicach od wielu lat wspiera Fundację na Rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Regionu Śląsko–Dąbrowskiego im. Grzegorza Kolosy. Od 1994 roku Fundusz dofinansował Fundację kwotą prawie 7 mln 500 tys. zł. Środki były przeznaczone na zadania z zakresu profilaktyki zdrowotnej dzieci wraz z edukacją ekologiczną realizowaną w okresie wakacji i ferii zimowych. W roku 2015 Fundusz wsparł wyjazdy wakacyjne kwotą 540 tys. zł. Z wyjazdów wakacyjnych skorzysta około 2500 dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów.

W 2014 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dofinansował 134 wyjazdy przeznaczając na ten cel prawie 6 mln złotych. Z wyjazdów ogólnoprofilaktycznych realizowanych w 2014 roku (zielone szkoły, wakacje i ferie zimowe, profilaktyka specjalistyczna) skorzystało około 28 tysięcy dzieci. W 2015 roku na profilaktykę zdrowotną dzieci zaplanowano 6 mln 500 tys. zł. Obecnie Fundusz przeznaczył 5 mln 250 tys. zł na organizację 117 form wypoczynku połączonego z edukacją tj. zimowisk, kolonii oraz zielonych szkół, z których skorzysta około 24 tysięcy dzieci.