Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Radny Szczasny ogłasza rewolucję opałową

23.04.2015 08:33 | 0 komentarzy | ma.w

Ulgi w opłatach gminnych dla mieszkańców opalacjących domy gazem i nowe zasady dotacji do wymiany pieców - tak radny Leszek Szczasny chce walczyć ze smrodem z kominów.

Radny Szczasny ogłasza rewolucję opałową
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

39-letni raciborzanin pilotował ostatnio na sesjach sprawę dymiącego komina w środku osiedla. Mieszkańcy narzekali, że są podtruwani wyziewami. Teraz rajca idzie za ciosem w kwestii ochrony środowiska i domaga się zmiany filozofii magistratu w tej materii.

- Program ograniczania niskiej emisji działa źle, a zainteresowanie wymianą źródeł ciepła jest niskie - alarmuje rajca. Podkreśla, że położenie miasta w niecce pogarsza przewietrzanie go ze spalin. Produkują je domki, kamienice i samochody. - Dotujmy tylko kotły najbardziej ekologiczne. Albo wzorem Krakowa pomagajmy finansowo tylko przy zakupie: kotłów na gaz, przyłączy do ciepłowni, ogrzewania na prąd i pomp ciepła - uważa L. Szczasny. Wśród propozycji radnego jest też dotowanie ocieplania domów.

Ostatnie lata działań urzędu w ograniczasniu niskiej emisji określa jako okres zaniedbań i radzi spojrzeć na maleńki Kornowac gdzie 452 domów zostanie wyposażonych w solary z gminnego programu pokrywającego aż 85% kosztów inwestycji. Szczasny sugeruje też prezydentowi Mirosławowi Lenkowi by ogrzewający domy gazem płacili mniejszą opłatę śmieciową i podatek od nieruchomości niż ci, którzy wystawiają kubły z popiołem.

(ma.w)

Ludzie:

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.