EkoNowiny NW
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ptasi rondel – nowa plaża dla rybitwy rzecznej

Rybitwy rzeczne zasiedliły wyremontowaną w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL wyspę na stawie Barzyniec w Ochabach. Z uwagi na swój charakterystyczny kształt ta specjalna plaża otrzymała nazwę Ptasi rondel.

Ptasi rondel – nowa plaża dla rybitwy rzecznej

Ptaki w pełni zaakceptowały nowe siedlisko i rozpoczęły swój pierwszy sezon lęgowy. Jest to druga wyspa na tym stawie, która została zabezpieczona na potrzeby żerowania i gniazdowania ptactwa wodno-błotnego w Dolinie Górnej Wisły – pierwszą z nich zasiedlają ślepowrony.

Dzięki realizacji projektu LIFE.VISTULA.PL pomagamy naturze, tam gdzie to niezbędne. Umocnienie i nadsypanie zerodowanych wysp na stawach, na których naturalnie osiedlają się ptaki, skutkuje ograniczeniem ryzyka zanikania tych gatunków. Takie stawy jak ten w Ochabach pokazują, piękną współzależność człowieka i przyrody, gdzie działalność hodowlana może przyczyniać się do zachowania cennych gatunków zwierząt. Odpowiednia gospodarka stawowa zaprasza ptactwo na swoje tereny, z kolei natura odwdzięcza się swoim pięknem i bogactwem.

Przeciwko erozji sztucznych wysp zastosowana została technologia nieprzepuszczalnych ścian z grodzic winylowych PCV, pierwszy raz użyta w ochronie przyrody. Ponadto na stawach, gdzie znajdują się wyspy, wykonane zostało umocnienie fragmentów grobli.

Dotychczasowy koszt zabezpieczenia wysp i grobli na stawach hodowlanych to 5 mln zł. Ptasi rondel to piąta wyspa, którą została wyremontowana w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL. Na podobne realizacje czekają sąsiadujący z Barzyńcem staw Młyński oraz staw Łężny w Iłownicy.


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].