EkoNowiny NW
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Namalowali śląskie niebo

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” było gospodarzem happeningu edukacyjno-artystycznego „Malujemy śląskie niebo”, zrealizowanego w ramach projektu zintegrowanego LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”.

Namalowali śląskie niebo
Celem projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” jest poprawa jakości powietrza w Województwie Śląskim.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

W wydarzeniu uczestniczyli: członek zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała oraz dr Artur Madaliński, dyrektor Muzeum. Plenerowy wykład inauguracyjny na temat „Zanieczyszczenie powietrza a wizja ukazywania powietrza w historii sztuki” wygłosiła dr Helena Jadwiszczok-Molencka.

Uczestnicy wzięli udział w spacerach edukacyjnych, wykładach, warsztatach i pokazach. Organizatorem jednego z nich, o tematyce „Teren przywrócony przyrodzie i ludziom”, był Śląski Ogród Botaniczny Związek Stowarzyszeń. Spacer był okazją do zgłębienia wiedzy o przyrodzie Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Omówiono m.in. znaczenie żyjących w skansenie gatunków roślin dla jakości powietrza, zasady utrzymywania terenów zieleni oraz korzyści jakie przynosi tworzenie publicznie dostępnych zielonych przestrzeni miejskich. Zaprezentowano rozwiązania łączące urządzanie zieleni z wykorzystaniem wód deszczowych, łagodzeniem efektu miejskiej wyspy ciepła i wynikającymi z tego korzyściami dla jakości powietrza.

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla zaprezentował możliwości wykorzystania dronów w pomiarach emisji i jakości powietrza.

Kulminacyjną częścią wydarzenia był happening artystyczny z udziałem uczniów Liceum Plastycznego „Malujemy śląskie niebo”. Każdy z młodych artystów wykonał w dowolnej technice malarskiej lub rysunkowej własną interpretację tematu nieba na Śląsku. Wszystkie prace utworzyły razem obraz śląskiego nieba, a wspólne zdjęcie stało się symbolem głównego celu projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”. Wydarzeniu towarzyszyło szkolenie dla ekodoradców działających w ramach projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”.

Wykład i warsztaty „Rewolucja energetyczna w związku z planami zerowej emisji CO2” poprowadził prof. dr hab. inż. Andrzej Szlęk z katedry Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej. Była to także okazja do wymiany doświadczeń oraz rozwiązań dobrych praktyk podczas panelu z zaproszonymi ekspertami z województwa małopolskiego: Anną Ponikiewską z Tarnowa i Żelisławą Noworytą z Oświęcimia. O początkach pracy ekodoradców w projekcie „Śląskie. Przywracamy błękit” opowiedziały także ekodoradczynie Subregionu Północnego: Dominika Bukalak-Gaik oraz Ewa Chojnacka.

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].