Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Będzie mniej zrębów w lasach państwowych

Jak informują Lasy Państwowe, zespół złożony z leśników, naukowców i innych ekspertów opracowuje propozycje rozwiązań zmierzających do maksymalnego ograniczenia wykorzystania rębni i cięć zupełnych w lasach państwowych.

Będzie mniej zrębów w lasach państwowychwww.freepik.com

Przez ostatnie lata zwiększyło się zainteresowanie społeczeństwa lasami i zmieniły jego oczekiwania wobec lasów. Coraz więcej czasu ludzie chcą spędzać w lasach, doceniając ich rolę przyrodniczą.

– Lasy Państwowe, wsłuchując się w te potrzeby, powołały zespół, który z wykorzystaniem wiedzy naukowców i ekspertów pracuje nad znalezieniem rozwiązań zmierzających do ograniczenia wykorzystania rębni i cięć zupełnych. Zmiany mają nastąpić zarówno w nowo opracowywanych planach urządzenia lasu, jak i w już istniejących i realizowanych, gdy nastąpiły zmiany wiodących funkcji lasu i ograniczeń wywoływanych ocieplającym się klimatem – mówi Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. zrównoważonej gospodarki leśnej. Chodzi tu o zamieranie lasu, gradacje owadów i szkody od patogenów czy adaptację do zmiany klimatu.

Ograniczenia miałyby dotyczyć stosowania rębni zupełnej, polegającej na jednorazowym usunięciu z określonej powierzchni wszystkich drzew z pozostawieniem najwyżej pojedynczych drzew lub grupy drzew pełniących rolę biocenotyczną, czyli rzadkich gatunków, drzew dziuplastych, czatowni, drzew wzbogacających krajobraz itp.

Zespół powołany w Lasach Państwowych ustalił, że stosowanie cięć zupełnych powinno być zostać ograniczone m.in.: w celu spowolnienia zmian w krajobrazie leśnym; w drzewostanach dojrzałych w celu inicjowania odnowienia naturalnego lub z sadzenia w pierwszej kolejności w płatach drzewostanu o obniżonej stabilności lub w miejscach, gdzie występują płaty odnowień naturalnych, drugie piętro lub podsadzenia; na powierzchniach przejściowych, czyli przy drogach, zbiornikach czy ciekach wodnych, przy szlakach turystycznych lub często odwiedzanych ścieżkach.

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].