EkoNowiny NR
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W lasach duże zagrożenie pożarem

Od połowy marca w polskich lasach rozpoczęła się tzw. akcja bezpośrednia ochrony przeciwpożarowej lasów. Leśnicy chronią lasy przed różnymi zagrożeniami przez cały rok. Jednak w marcu rusza sezon na walkę z wyjątkowo trudnym przeciwnikiem – ogniem.

W lasach duże zagrożenie pożarem
Zdjęcie poglądowe (fot. OSP Kuźnia Raciborska)
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

To wzmożony okres prac, który ma na celu przeciwdziałanie pożarom. Przez najbliższe siedem miesięcy leśnicy, badając każdego dnia wilgotność ściółki i analizując dynamikę zmian pogodowych, będą określać tzw. stopień zagrożenia pożarowego lasu, czyli prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru w danym dniu.

System ochrony przeciwpożarowej lasów to złożony schemat komunikacyjno-monitorujący. W jego skład wchodzą leśne stacje meteorologiczne, zlokalizowane w wyznaczonych nadleśnictwach, które zbierają dane m.in. o wilgotności ściółki, temperaturze, wilgotności względnej powietrza i opadach atmosferycznych. Próbki ściółki pobierane są przez pracownika nadleśnictwa codziennie o 9.00 i 13.00 – z wybranych miejsc w lesie sosnowym. Poddaje się je analizie wilgotności. W stacji znajduje się również deszczomierz. Każdy z tych elementów jest niezwykle istotny w prognozowaniu. Co ciekawe, leśne stacje meteorologiczne są całkowicie zautomatyzowane – pomiary są rejestrowane na serwerach, a ich analiza przeprowadzana jest komputerowo. Po ustaleniu stopnia zagrożenia pożarowego lasu (w czterostopniowej skali) wdraża się określone zadania. Jest to np. uruchomienie systemu sieci obserwacyjno-alarmowej, patrolowanie terenu lub wprowadzenie dyżurów w punktach alarmowo-dyspozycyjnych w nadleśnictwach.

Od kilku lat leśnicy akcję bezpośrednią, czyli pełną gotowość do zadań, łącznie z dyżurami przeciwpożarowymi zaczynają wcześniej. Niestety, w tym roku jest wyjątkowo sucho – wody po zimie jest niewiele, nocą wciąż jest zimno – wegetacja jeszcze nie ruszyła, a wiejące w marcu wiatry i słońce wysuszają suche trawy i pokrywę runa w lesie oraz na terenach przyległych – zagrożenie pożarami rośnie. Strażacy, policja i portale rolnicze również alarmują – ogromnym zagrożeniem o tej porze roku są pożary traw.

Trwa najgorszy czas w ochronie przeciwpożarowej – zaranie wiosny (przedwiośnie), czyli okres, gdy nie ma jeszcze roślinności zielnej, a są suche trawy i inne rośliny. Znając realia związane z wciąż zdarzającym się wypalaniem traw leśnicy i współpracujący z nimi strażacy są w pełnej gotowości. Pierwsze pożary traw i lasów w regionie miały już miejsce. Straż pożarna, policja i leśnicy apelują o przestrzeganie przepisów, rozsądek i ostrożne obchodzenie się z ogniem. Mimo to liczba pożarów rośnie z dnia na dzień.

Zagrożone budynki mieszkalne i gospodarcze, wypalone setki hektarów łąk, 46 pożarów lasów, to bilans ostatnich dwóch tygodni suszy na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Specjaliści nie mają wątpliwości, że znaczna część pożarów, to umyśle podpalenia co w połączeniu z panującą suszą może stwarzać naprawdę niebezpieczne sytuacje. – Dysponujemy flotą powietrzną, która szybko radzi sobie z zarzewiami ognia, o ile pozwalają na to warunki. Czasem bywa to utrudnione na przykład w górach. Wówczas pozostają klasyczne sposoby gaszenia pożarów czyli wozy bojowe straży wraz z zastępami ludzi. Jednak wówczas dotarcie na miejsce pożaru nie jest ani łatwe ani szybkie – mówi Damian Sieber, dyrektor RDLP w Katowicach dodając, że sytuacja jest naprawdę trudna. – Przez cały ubiegły rok mieliśmy na terenie naszej dyrekcji łącznie 96 pożarów lasu. W ciągu ostatnich dwóch tygodni było ich już 46, to niemal połowa statystyk 2021 roku – wylicza. A prognozy pogody na najbliższe dwa tygodnie nie są optymistyczne. Susza będzie się pogłębiać. Dlatego leśnicy apelują o odpowiedzialne zachowanie podczas weekendowych wypraw do lasu. Nawet drobny niedopałek, może stać się zarzewiem wielkiego pożaru.


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].