Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (502) Data wydania: 21.06.16
Czytaj e-gazetę

Nie ma kamer, więc gaz do dechy

Odbieraliśmy już sarnę z mieszkania na siódmym piętrze osiedla Nowiny. Właściciel myślał, że zwierzę dobrze się poczuje w takim miejscu.

Badania potwierdzają przypuszczenia rybnickich strażników, że zdemontowanie kamer na skrzyżowaniach zwiększyło liczbę wykroczeń popełnianych przez kierowców. Kamery na skrzyżowanie jednak nie wrócą. Zostaną wykorzystane w ramach miejskiego monitoringu.

Kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle pracowały na czterech skrzyżowaniach: Wyzwolenia – Różańskiego, Kotucza – Rudzka, Gliwicka – Wielopolska – Lipowa oraz Reymonta - Kotucza. Tylko w 2015 roku Straż Miejska w Rybniku dzięki tym urządzeniom nałożyła 1265 mandatów, zastosowała 65 pouczeń oraz skierowała do sądu 727 wniosków o ukaranie kierowców. Po nowelizacji prawa o ruchu drogowym i ustawy o strażach gminnych, strażnicy w całej Polsce stracili uprawnienia do obsługiwania takich kamer oraz fotoradarów. Rybniccy strażnicy obawiali się, że po demontażu na skrzyżowaniach znów spadnie bezpieczeństwo. Do tej pory były to tylko przypuszczenia, jednak jak się okazuje, kierowcy rzeczywiście łamią przepisy w miejscach gdzie wyłączono kamery i fotoradary straży miejskiej. Instytut Transportu Samochodowego obliczył, że robi to aż 73 procent kierowców. - Uznaliśmy za ważne dostarczenie obiektywnych wyników analiz skutków regulacji prawnych, które odebrały strażnikom prawo do kontrolowania prędkości, co w praktyce spowodowało zaprzestanie funkcjonowania tak dużej liczby fotoradarów. W tym celu przeprowadziliśmy wycinkowe badania – mówi Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego. Kontrole były przeprowadzone w wybranych miejscach w Polsce, na początku kwietnia. Zbadano 228 168 pojazdów. Pomiary były prowadzone w trybie ciągłym, przez 24 godziny, w kilku punktach gdzie do 31 grudnia 2015 roku funkcjonowały fotoradary Straży Miejskiej. – Wyniki badań wskazują, że w ciągu doby dopuszczalną prędkość przekroczyło 166 314 (73 proc.) kierowców, w tym o więcej niż 10 km/h przekroczyło 103 645 (45 proc.) kierowców. Należy zaznaczyć, że w okresie pracy fotoradarów Straży Miejskiej w miejscach tych ujawniano średnio 218 przypadków przekraczania dozwolonej prędkości dziennie – tłumaczy Anna Zielińska, koordynatorka badania z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS. Co strażnicy zrobią z tą wiedzą? – Kamery zostały zdemontowane ze skrzyżowań i szukamy dla nich innych zastosowań. Być może zostaną w jakiś sposób wykorzystane w miejskim monitoringu – mówi nam Dawid Błatoń, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Rybniku. – Jako straż miejska nie możemy wnioskować, aby kamery zamontowała tam teraz inspekcja transportu drogowego. Z takim wnioskiem musiałoby się zwrócić Miasto. Naszym zdaniem, kiedy kamery były na skrzyżowaniach, kierowcy byli bardziej zdyscyplinowani – przyznaje.

(acz)