Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (500) Data wydania: 07.06.16
Czytaj e-gazetę

Rybniczanie chcą dbać o zdrowie

Ponad 1,6 tys. osób wzięło udział w Rybnickich Dniach Promocji Zdrowia. Ta satysfakcjonujący wynik – mówią organizatorzy.

Oznacza to, że coraz większa liczba rybniczan ma świadomość jak ważna jest profilaktyka zdrowotna. – Jestem emerytowaną pielęgniarką, wiem ile znaczy zdrowie i co się, dzieje, gdy zaniedbamy niektóre sprawy. Dziś do specjalistów trzeba czekać w długich kolejkach, a podstawowe badania bez skierowań, czyli opłacane z własnej kieszeni, dla takich osób jak ja, są poza zasięgiem możliwości finansowych. Dlatego co roku jestem na dniach promocji zdrowia i co roku korzystam z oferty. Cieszę się, że jest taka akcja, bo to też okazja do kontaktu i rozmowy z drugim człowiekiem – mówiła mieszkanka osiedla Nowiny w Rybniku.

Takich osób, które co roku korzystają z oferty bezpłatnych badań i konsultacji jest coraz więcej. W większości są to emeryci, renciści lub osoby niepracujące, ale coraz więcej przychodzi też młodych ludzi, a nawet całych rodzin, razem z małymi dziećmi, bo trzeci dzień akcji odbywał się także w godzinach popołudniowych. – Wracając z pracy do domu, zaglądnęłam do stanowiska Expo Zdrowie. Oprócz innych badań zbadano mi także ciśnienie. Jestem zaskoczona wynikiem. Okazało się, że moje ciśnienie jest bardzo wysokie: 100 na 160. Panie od razu zasugerowały mi, abym poszła zrobić sobie EKG. Trochę się obawiam, co będzie, ale lepiej teraz niż gdyby miało mi się coś stać – mówiła wystraszona trzydziestoparolatka.

Przykład młodej rybniczanki nie jest odosobniony. Takich sytuacji, gdzie w wyniku podstawowych badań osoby otrzymały wskazówki do kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu, czy specjalistą było więcej. To tylko pokazuje potrzebę organizacji tego typu akcji, tym bardziej, że oferta badań, konsultacji, spotkań z ekspertami była ogromna. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się badania laboratoryjne, badanie trichoskopem, EKG, USG tarczycy i brzucha, konsultacje stomatologiczne, dietetyczne, badanie słuchu, konsultacje lekarzy specjalistów, cytologia, badania palpacyjne piersi, a nawet warsztaty z brafiterką.

Atrakcji nie brakowało także dla najmłodszych mieszkańców. Dzieci z rybnickich szkół i przedszkoli wzięły udział w warsztatach plastycznych, nauce udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prawidłowej higienizacji jamy ustnej, a także anglojęzycznych zabawach na temat zdrowego odżywiania. Każdy milusiński na zakończenie wizyty mógł skosztować zdrowych przekąsek przygotowanych przez ich starszych kolegów z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku.

Rybnickie Dni Promocji Zdrowia to także okazja do pomocy innym. Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie wspólnie zorganizowała rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego. Zgłosiło się 20 chętnych.

Akcja prozdrowotna już na stałe wpisały się w harmonogram majowych wydarzeń w mieście. Jak się okazuje impreza stała się nie tylko popularna i przyciągająca tłumy ludzie, ale co bardzo istotne – niezwykle potrzebna.

Tegorocznymi organizatorami akcji byli: Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Państwowa Inspekcja Sanitarna w Rybniku, NZOZ Puls-Med w Rybniku, ZUS Oddział w Rybniku, ChSCH. Projekt współfinansowany przez miasto Rybnik.

(pm)