Czwartek, 9 lipca 2020

imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii

RSS

Zaproszą do SPA kobiety po przejściach

07.06.2016 00:00 red.

W Świerklanach ruszyła trzecia edycja projektu, adresowanego do specyficznej grupy osób – pań, które zmagają się ze zjawiskiem przemocy domowej. Dzięki dofinansowaniu z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, uczestniczki będą mogły wzmocnić swoją kobiecość.

W gminie Świerklany problem przemocy w rodzinie być może nie ma ogromnej skali, ale jednak istnieje. Liczba zakładanych co roku niebieskich kart dla sprawców przemocy oscyluje w granicach 30 przypadków. Z kolei liczba interwencji rocznie kształtuje się w granicach 55-67. To statystyki zbliżone do ogólnopolskich. Warto dodać, że aż w 69 proc. przypadków, pokrzywdzonymi są kobiety. W 11 proc. przypadków są to mężczyźni, a w 20 proc. dzieci. Naturalnym kierunkiem więc było skierowanie szczególnej pomocy paniom. Projekty dla tej grupy organizowane są w Świerklanach już od dwóch lat. To trzecia edycja projektu grupy wspierająco-rozwojowej, która zawiązała się z pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świerklanach.

Podnieść pewność siebie

W ramach projektu o tajemniczej nazwie „Zapraszamy do SPA” odbędą się spotkania prowadzone przez specjalistę. Dzięki nim uczestniczki będą lepiej radzić sobie w sytuacji przemocy, zwiększać umiejętność ochrony siebie i swoich praw. Atrakcją projektu są warsztaty tworzenia biżuterii, prowadzone przez instruktorki. Uczestniczki będą miały okazję zrobić ozdoby dla siebie z filcu i plastiku. Nowością będą sesje relaksacyjne SPA dla każdej z uczestniczek, dopasowane do ich potrzeb, podczas których będą miały zapewniony masaż, spotkanie z kosmetyczką, fryzjerką i makijażystką.

Wsparcie parafii

– Cieszymy się, że dofinansowanie z FIO objęło również wizyty w SPA, bo to będzie na pewno cenne doświadczenie dla uczestniczek. Sesje mają podnieść poczucie kobiecości, atrakcyjności oraz wyjątkowości każdej z osób, tym samym zwiększyć ich poczucie wartości i pewności siebie – mówi Jarosław Tarnowski, kierownik GOPS. Projekt jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem „Razem” z Rybnika, a spotkania odbywają się w salkach przy parafii Św. Anny. – Serdecznie dziękujemy proboszczowi ks. dr. Jerzemu Palińskiemu za przychylność dla naszych działań. To kolejny projekt, który możemy organizować we współpracy z parafią – dodaje kierownik GOPS.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 23 (500)
  • Data wydania: 07.06.16
Czytaj e-gazetę