Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (500) Data wydania: 07.06.16
Czytaj e-gazetę

Zaproszą do SPA kobiety po przejściach

W Świerklanach ruszyła trzecia edycja projektu, adresowanego do specyficznej grupy osób – pań, które zmagają się ze zjawiskiem przemocy domowej. Dzięki dofinansowaniu z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, uczestniczki będą mogły wzmocnić swoją kobiecość.

W gminie Świerklany problem przemocy w rodzinie być może nie ma ogromnej skali, ale jednak istnieje. Liczba zakładanych co roku niebieskich kart dla sprawców przemocy oscyluje w granicach 30 przypadków. Z kolei liczba interwencji rocznie kształtuje się w granicach 55-67. To statystyki zbliżone do ogólnopolskich. Warto dodać, że aż w 69 proc. przypadków, pokrzywdzonymi są kobiety. W 11 proc. przypadków są to mężczyźni, a w 20 proc. dzieci. Naturalnym kierunkiem więc było skierowanie szczególnej pomocy paniom. Projekty dla tej grupy organizowane są w Świerklanach już od dwóch lat. To trzecia edycja projektu grupy wspierająco-rozwojowej, która zawiązała się z pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świerklanach.

Podnieść pewność siebie

W ramach projektu o tajemniczej nazwie „Zapraszamy do SPA” odbędą się spotkania prowadzone przez specjalistę. Dzięki nim uczestniczki będą lepiej radzić sobie w sytuacji przemocy, zwiększać umiejętność ochrony siebie i swoich praw. Atrakcją projektu są warsztaty tworzenia biżuterii, prowadzone przez instruktorki. Uczestniczki będą miały okazję zrobić ozdoby dla siebie z filcu i plastiku. Nowością będą sesje relaksacyjne SPA dla każdej z uczestniczek, dopasowane do ich potrzeb, podczas których będą miały zapewniony masaż, spotkanie z kosmetyczką, fryzjerką i makijażystką.

Wsparcie parafii

– Cieszymy się, że dofinansowanie z FIO objęło również wizyty w SPA, bo to będzie na pewno cenne doświadczenie dla uczestniczek. Sesje mają podnieść poczucie kobiecości, atrakcyjności oraz wyjątkowości każdej z osób, tym samym zwiększyć ich poczucie wartości i pewności siebie – mówi Jarosław Tarnowski, kierownik GOPS. Projekt jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem „Razem” z Rybnika, a spotkania odbywają się w salkach przy parafii Św. Anny. – Serdecznie dziękujemy proboszczowi ks. dr. Jerzemu Palińskiemu za przychylność dla naszych działań. To kolejny projekt, który możemy organizować we współpracy z parafią – dodaje kierownik GOPS.

Szymon Kamczyk