Wtorek, 20 sierpnia 2019

imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela

RSS

Chorujesz na raka, a chcesz mieć dzieci? Nic straconego

24.05.2016 00:00 red.

Samo zdrowie

W katowickiej Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum ruszyła kampania informacyjna „Zabezpiecz swoją płodność” kierowana do pacjentów z problemami onkologicznymi. W ramach akcji osoby, które walczą z rakiem i marzą o własnych dzieciach, mogą zapisać się na bezpłatne konsultacje ze specjalistą.

Diagnoza to nie wyrok

Choroba nowotworowa może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku i płci. Diagnoza nie jest jednak wyrokiem, nie pozbawia nas także tego, co dla większości z nas niezwykle cenne – możliwości posiadania potomstwa. Aktualnie dzięki nowoczesnym technologiom w medycynie pacjenci dotknięci chorobą nowotworową nie tracą szansy na rodzicielstwo. Taką właśnie ideę chce przekazać kampania organizowana przez klinikę w Katowicach, w której prowadzone są konsultacje pod kątem zabezpieczenia swojej płodności przed terapią onkologiczną.

– W społeczeństwie wiedza na temat negatywnych skutków, jakie może mieć dla płodności chemioterapia i radioterapia, jest wciąż zbyt niska. W grupie kobiet poprzez te dwa elementy wspierające leczenie nowotworu tzw. rezerwa jajnikowa, niezbędna do zapłodnienia, spada do minimum, co często skutkuje trwałą niepłodnością. Na szczęście dla tych osób, istnieją skuteczne metody radzenia sobie z taką sytuacją. Warto mówić o tym, że pacjenci onkologiczni mają w przyszłości szansę na powiększenie rodziny. Tą szansą jest zabieg krioprezerwacji – wyjaśnia dr n. med. Dariusz Mercik.

Szansa na rodzicielstwo

Choroby nowotworowe to druga, najczęstsza przyczyna zgonów w naszym kraju. W Polsce według statystyk liczba zachorowań na nowotwory złośliwe na przestrzeni ostatnich 30 lat podwoiła się – w 2010 roku było to 140,5 tys. tego typu przypadków. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, najczęściej występującym nowotworem u kobiet jest rak piersi, zaś u mężczyzn rak płuc, które stanowią 1/5 zachorowań w swojej grupie. Często występujące u kobiet są także nowotwory ginekologiczne, m.in. nowotwory trzonu macicy (7 proc. zachorowań), jajnika (5 proc.) oraz szyjki macicy (4 proc.).

„Zabezpiecz swoją płodność” to pierwsza na Śląsku akcja tego typu, która dotyka problemu i podsuwa rozwiązanie, którym jest krioprezerwacja komórek rozrodczych. Czym jest zabieg?

– Krioprezerwacja płodności ma na celu przechowanie plemników i komórek jajowych do czasu, aż pacjent wyzdrowieje i podejmie decyzję o rodzicielstwie. Polega ona na tzw. witryfikacji oocytów, czyli zamrożeniu w ciekłym azocie komórek jajowych, także nasienia, a nawet całych zarodków. Takie rozwiązanie dedykowane jest więc zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Zabezpieczone w ten sposób komórki rozrodcze i zarodki w pełni zachowują swoje funkcje oraz jakość, dzięki czemu zaraz po zakończeniu leczenia onkologicznego, można rozpocząć starania o dziecko. Udane ciąże bazujące na zamrożonych oocytach zdarzają się w 65 proc. przypadków, jednak świadomość tego typu zabiegów w Polsce wciąż jest mała – mówi ekspert Gyncentrum.

Ważny jest czas

Specjaliści podkreślają, że na zabieg należy zdecydować się przed inwazyjną dla organizmu terapią lekami oraz chemio- i radioterapią. Konsultacje są bezpłatne dla wszystkich pacjentów onkologicznych, zagrożonych utratą płodności, ale co ważne – jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. – Podczas rozmowy ze specjalistą pacjent dowie się m.in. czy kwalifikuje się do zabiegu krioprezerwacji oraz o przebiegu procedury. Każda kobieta, jeśli wyrazi taką chęć, zostanie przebadana, natomiast z mężczyznami przeprowadzać będziemy dokładny wywiad lekarski. Każda osoba zainteresowana konsultacją, powinna wziąć ze sobą dokumentację medyczną, która potwierdzi jej stan zdrowotny – informuje dr Mercik.

Na stronie internetowej www.gyncentrum.pl znajdziemy szczegóły akcji oraz numery telefonów kliniki, pod które należy zadzwonić, z prośbą o konsultacje w ramach programu „Zabezpiecz swoją płodność”.

(r)

  • Numer: 21 (498)
  • Data wydania: 24.05.16
Czytaj e-gazetę