Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (497) Data wydania: 17.05.16
Czytaj e-gazetę

Trener Karol Łukoszek i kolarze LZS Czernica mają swój obelisk

Kilkudziesięciu kolarzy, którzy przez kilka dekad reprezentowali klub LZS Czernica, spotkało się, aby wziąć udział w odsłonięciu obeliska, upamiętniającego – jak to jest napisane na pamiątkowej tablicy – wielkie sukcesy sekcji kolarskiej, powstałej w Czernicy w 1957 roku.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej, poświęcenia obeliska, a także wystąpień oficjeli, wśród których byli m.in. fundatorzy obeliska: Damian Mrowiec – starosta powiatu rybnickiego, Paweł Bugdol – wójt gminy Gaszowice oraz sołtys Czernicy Adam Mróz. Jednak główną zasługę, że legendarny trener Łukoszek został doceniony i upamiętniony należy przypisać byłym jego kolarzom, z Józefem Gawliczkiem na czele. – To był prawdziwy człowiek z pasją. Niesamowicie przeżywał nasze występy. Pamiętam jak kiedyś wjeżdżałem na metę na Kubalonce, to zobaczyłem, jak trener klęczy i chyba się modli – wspomina zwycięzca m.in. wyścigu Tour de Pologne i dodaje: – Ten obelisk nie powstałby bez pomocy lokalnych władz, ale i zaangażowania wielu osób. Bardzo pomógł mi Michał Adamczyk, który załatwił wiele spraw. Uważam, że naprawdę warto było zaangażować się w ten projekt. Podczas likwidacji klubu LZS Czernica zaginęły wszystkie dokumenty. Dlatego upadł pomysł, aby napisać książkę, a bardzo chciałem, żeby powstało coś, co będzie pamiątką tego, że w Czernicy było kiedyś wielkie kolarstwo – wyjaśnia Józef Gawliczek.

Na tę wyjątkową uroczystość przyjechało wielu kolarzy, którzy na co dzień mieszkają za granicą. Pojawił się m.in. Marek Probosz, wielokrotny mistrz Śląska, dziś mieszkający w USA. – Dokładnie z tego miejsca, gdzie znajduje się obelisk, rozpoczynałem swój pierwszy trening pod okiem Karola Łukoszka. Ścigaliśmy się pod górkę, w stronę jego domu. A trener stał na górze i sprawdzał, kto z nas nadaje się do kolarstwa. Gdy wygrałem finisz pod tę górę, trener podszedł do mnie i zapytał czy mogę zagwizdać. Zagwizdałem, a on na to: „jeśli udało ci się zagwizdać, to znaczy, że się nie wyjechałeś do końca i jeszcze raz musisz wjechać”. Trening musiał być do utraty tchu. Był dla nas trenerem, ale także ojcem i mentorem – opowiadał były kolarz.

Trenera Łukoszka wspominał również jego syn, Waldemar. – Osobiście nigdy nie trenowałem kolarstwa, ale było ono częścią mojego życia. Pamiętam, jak jechaliśmy autobusem do Warszawy, aby powitać Józefa Gawliczka, który startował w wyścigu, a ja wręczałem mu kwiaty. Wszyscy byliśmy jedną, wielką rodziną. Jestem dumny i szczęśliwy, że mieszkańcy i dawni podopieczni ojca pamiętają o nim – przyznał Waldemar Łukoszek. Wtórowała mu córka Urszula i wnuczka Karina. Obie panie nadal mieszkają w Czernicy. – Mój ojciec miał wspaniałe życie. Na pewno się spełnił. Miał w sobie duszę społecznika, działał w wielu organizacjach, ale najważniejsze było oczywiście kolarstwo, któremu oddał się do końca – powiedziała Urszula Żymeło, córka trenera Łukoszka, którego obelisk jest już oficjalnie odsłonięty.

Marek Pietras