Sobota, 24 sierpnia 2019

imieniny: Bartłomieja, Malwiny, Jerzego

RSS

Chcą być przyjaźni niepełnosprawnym. Budują windy i podjazdy

17.05.2016 00:00 red.

Umożliwienie osobom niepełnosprawnym wjazdu bezpośrednio pod urząd miasta, montaż w muzeum i biliotece wind dla mających kłopoty z poruszaniem się, budowa płaskiego chodnika na brukowanym Placu Wolności – to inicjatywy, jakie podjęto w ostatnim czasie w mieście, by ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym.

Zadzwoń po windę

Załatwiając swoje sprawy w UM Rybnika, osoby niepełnosprawne mogą wjechać pod tzw. nową część urzędu – od ul. Miejskiej. Aby wjechać na teren urzędu, przy szlabanie należy zgłosić chęć wjazdu (dzwoniąc na podany na oznakowaniu numer: 32 43 92 057). Wjazd jest monitorowany. Z tego rozwiązania mogą korzystać posiadacze przyznawanej osobom niepełnosprawnym – karty parkingowej. Po podniesieniu szlabanu można podjechać pod samo wejście do urzędu. Obok niego, wewnątrz budynku, zlokalizowana jest winda, umożliwiająca przemieszczanie się między kondygnacjami. Specjalne, dedykowane osobom niepełnosprawnym miejsca parkingowe sąsiadujące bezpośrednio z dziedzińcem urzędu przygotowano zaś na parkingu przy ul. 3-Maja/Miejska. Korzystać można z nich na zasadach ogólnych dotyczących parkowania w miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych.

Łatwiej w bibliotece i muzeum

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych przygotowywane są także w miejskich instytucjach. W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej trwa budowa windy dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycja będzie kosztować 275 tys. zł. Termin jej ukończenia to koniec czerwca. Winda będzie łączyć 3 kondygnacje. Konstrukcja nośna szybu windowego zostanie wykonana ze stali, obudowa i kabina będzie zaś przeszklona. – Winda z pewnością ułatwi osobom niepełnosprawnym korzystanie z oferty placówki, tym bardziej, że wejście do niej jest także przystosowane do ich potrzeb. Przeszklona winda o konstrukcji stalowej, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, budowana jest także w ratuszu na rynku, w którym mieszczą się Urząd Stanu Cywilnego i muzeum. Instalacja połączy parter i pierwsze piętro – informuje Agnieszka Skupień, asystentka prezydenta Rybnika.

W budynku trwają także prace związane z budową zewnętrznego podjazdu wzdłuż elewacji od strony ul. Kościelnej wraz z poszerzeniem podestu wejściowego i przebudową schodów wejściowych. Budowa windy oraz podjazdu potrwa do końca maja. Za wykonanie zadania oraz remontowych robót ogólnobudowlanych i elektrycznych Miasto zapłaci 326.704,35 zł.

Nie tylko od święta

Warto też przypomnieć, że na Placu Wolności zakończono prace związane z budową chodnika dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycja polegała na zdemontowaniu istniejącej kostki brukowej na odcinku od ul. Reja do placu przy galerii handlowej Focus Park oraz na odcinku od Placu Wolności do Rynku (w łączniku), a następnie budowie nowego traktu z antypoślizgowych, płaskich kostek granitowych. Na jego powierzchni zabudowano „system informacji dotykowej” dla osób niewidomych i niedowidzących. Na nowej nawierzchni zabudowano listwy prowadzące i stożkowe elementy dotykowe. Zadanie zrealizowano za 133 tys. zł. – Bardzo zależy mi na tym, by każdy mieszkaniec Rybnika czuł się w swoim mieście dobrze i mógł jak najpełniej korzystać z miejskiej infrastruktury. W sposób szczególny należy dbać o potrzeby osób niepełnosprawnych, eliminując bariery przeszkadzające w codziennym funkcjonowaniu. Mam nadzieję, że podjęte inicjatywy sprawią, że Rybnik będzie dla osób niepełnosprawnych bardziej przyjazny, nie tylko w obchodzonym 5 maja Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, ale na co dzień – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

(pm)

  • Numer: 20 (497)
  • Data wydania: 17.05.16
Czytaj e-gazetę