Czwartek, 2 lipca 2020

imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

RSS

Na rower i w miasto

17.05.2016 00:00 red.

Majówka skłoniła wielu rybniczan do odkurzenia swoich jednośladów po zimie, co dało się zauważyć na ulicach. Sprawdziliśmy, jakie plany dla rowerzystów ma miasto i czy dotychczasowe akcje będą w tym roku kontynuowane.

Oznakuj jednoślad

Już od kilku tygodni na komendzie Straży Miejskiej w Rybniku znowu można oznakować rower i zapisać go w bazie danych, aby w przypadku kradzieży łatwiej go odzyskać. Rower oznakować można w każdy czwartek od godz. 16.00 do 18.00 w komendzie straży miejskiej przy ul. Reymonta 54. – Jest to z pewnością jedna z form zabezpieczenia jednośladów przed kradzieżą. Rowery poruszające się po naszych drogach są coraz droższe, a właściciele często czują się bezradni wobec złodziei. Każdy jednoślad zostanie oznaczony numerem ewidencyjnym, który wpiszemy do naszej bazy danych. Ponadto taki jednoślad zostanie oznaczony naklejką informacyjną, a właściciel otrzyma świadectwo oznakowania roweru – informuje Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku. Aby oznakować rower, należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, a na miejscu trzeba wypełnić oświadczenie, że rower nie pochodzi z kradzieży. Warto dodać, że straż miejska planuje w tym roku zakup rowerów, również elektrycznych, na których będą poruszać się po mieście funkcjonariusze.

Zmiana organizacji ruchu

W Rybniku zauważyć można wzrost ilości rowerzystów na ulicach. Czy to potwierdzenie, że sezon w pełni się rozpoczął? – W moim przypadku nie można mówić o sezonie rowerowym, bo jeżdżę na rowerze przez cały rok. Myślę, że w odniesieniu społecznym majówka zainicjowała taki sezon, bo faktycznie ludzi na rowerach pojawiło się całkiem sporo. Z moich obserwacji wynika, że z roku na rok przybyło wielu rowerzystów, co widać m.in. po zapełnionych stojakach w centrum miasta. Wcześniej, gdy stawialiśmy je w ubiegłym roku, było mniej rowerów, a obecnie nawet przy niepogodzie, są zapełnione – stwierdza Jan Fiałkowski, oficer rowerowy i pracownik Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. – Planujemy zmianę organizacji ruchu na ulicach Żorskiej, Raciborskiej, aby dostosować je do ruchu rowerowego. W tej chwili one nie są kompletnie dostosowane, choć na odcinku Raciborskiej jest ciąg pieszo-rowerowy, jednak rowerzyści na to narzekają. W ubiegłym roku poobniżaliśmy tam krawężniki na przejazdach, bo wcześniej były wykonane tak, że trzeba było krążyć dookoła. Teraz problem jest pośrednio rozwiązany, jednak całkowicie sytuację poprawi zmiana organizacji ruchu – dodaje oficer rowerowy.

Wypożyczalnia zamknięta

Miasto ma w planach zakup wiat rowerowych dla 30 szkół, aby dzieci mogły od przyszłego roku szkolnego dojeżdżać do szkoły na rowerach. Być może będzie to miało wpływ na ograniczenie korków w mieście, bo dzisiaj większość rodziców podwozi dzieci do szkoły. Priorytetem dla miasta jest również zmiana organizacji ruchu w Śródmieściu, aby legalnie dało się jechać rowerem w obu kierunkach. Wykonawcy mają przestawić dokumentację tej koncepcji do końca września, aby zmiana organizacji ruchu mogła być rozrysowana na ulicach w przyszłym roku.

Niestety w tym roku nie będzie działać wypożyczalnia rowerów w starostwie. Według uzyskanych przez naszych dziennikarzy informacji, zainteresowanie wypożyczalnią było duże, kiedy dostępne były rowery elektryczne, ale ich akumulatory już się zużyły, a wymiana na nowe wiązałaby się z dużymi kosztami. Na wypożyczenie klasycznego roweru chętnych brak, dlatego powiat postanowił nie uruchamiać w tym roku wypożyczalni.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 20 (497)
  • Data wydania: 17.05.16
Czytaj e-gazetę