Czwartek, 22 sierpnia 2019

imieniny: Cezarego, Zygfryda, Marii

RSS

Mistrzowie parkowania z blokadami

17.05.2016 00:00 red.

Od początku roku (do 24 kwietnia) strażnicy miejscy przyjęli już 1046 zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego postoju pojazdów, co średnio daje około 9 zgłoszeń dziennie. Już wkrótce widok blokad na kołach może stać się powszechny, szczególnie na osiedlach.

W rybnickiej straży miejskiej blokady leżały nieużywane od 1999 roku! Wtedy to po wielu negatywnych opiniach zaprzestano zakładania blokad na koła źle zaparkowanych aut. W tym roku to się jednak zmieniło i strażnicy znów zaczęli stosować bat na mistrzów parkowania. – Najczęściej mieszkańcy skarżą się na kierowców parkujących samochody na chodnikach, w obrębie skrzyżowania, na trawnikach, w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych oraz w miejscach, gdzie dostęp do parkingów jest zarezerwowany dla mieszkańców. Czynności wyjaśniające prowadzone przez funkcjonariuszy w przypadku wykroczeń drogowych trwają niejednokrotnie przez kilka miesięcy. Sprawcy stosują różnego rodzaju metody, żeby uniknąć odpowiedzialności za popełnione wykroczenie drogowe (np. na obcokrajowca lub zasłaniają się niepamięcią). Próbują również przeciągnąć postępowanie w czasie, aż wystąpi przesłanka negatywna, która wymusi umorzenie postępowania – wyjaśnia Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku.

Nie można się wyprzeć

Rekordziści w ciągu roku popełniają po kilkanaście wykroczeń, a prowadzone w stosunku do nich czynności wyjaśniające w znacznym stopniu absorbują czas pracy strażników, którzy ten czas śmiało mogliby wykorzystać np. na walkę z niską emisją lub patrole dzielnic. W związku z tym strażnicy już w najbliższym czasie na koła pojazdów, których właściciele unikają odpowiedzialności za popełnione wykroczenia i popełniają kolejne, mogą założyć blokady. – Zgodnie z art. 130a pkt 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nieutrudniającego ruchu lub niezagrażającego bezpieczeństwu – informuje rzecznik. Straż Miejska w Rybniku dysponuje 10 blokadami. W przypadku, gdy na koło zostanie założona blokada, należy skontaktować się z dyżurnym Straży Miejskiej w Rybniku pod bezpłatnym numerem 986 lub (32) 42 27 254, a on wyśle patrol, który zdejmie blokadę i zastosuje za wykroczenie mandat lub pouczenie.

Codziennie zakładają

Reakcje kierowców z blokadami oczywiście nie są pozytywne. – Kiedy ktoś dostaje mandat, trudno aby czuł się komfortowo, ale chodzi o zmianę myślenia o parkowaniu pojazdu. Zdarzają się przypadki, kiedy kierowcy parkują w miejscach niedozwolonych tuż przy dużych parkingach miejskich. Z kolei reakcje mieszkańców, którzy interweniują u nas z powodu źle zaparkowanych pojazdów, są pozytywne. Przez zastosowanie takiego rozwiązania, kierowcy tracą możliwość unikania odpowiedzialności – zapewnia rzecznik SM. Do 13 maja od kwietnia, gdy zaczęto ponownie stosować blokady, strażnicy założyli je 28 razy.

Szymon Kamczyk


Gdzie strażnicy interweniują najczęściej?

1. ul. Energetyków – teren szpitala

2. ul. Wawelska – parkingi osiedlowe

3. ul. Hutnicza

4. ul. Chrobrego

5. ul. Dworek – parkingi osiedlowe

6. ul. Kościuszki – postój pojazdów na chodniku

7. ul. Byłych Więźniów Politycznych – rejon przychodni

8. ul. Dworek – parkingi osiedlowe

9. Plac Wolności

10. ul. Raciborska

11. ul. Zamkowa

  • Numer: 20 (497)
  • Data wydania: 17.05.16
Czytaj e-gazetę