Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (485) Data wydania: 23.02.16
Czytaj e-gazetę

Górnicy nie wiedzą, komu wierzyć

Kompania Węglowa prowadzi rozmowy z inwestorami mając za plecami konflikt ze związkowcami oraz rozpoczęty spór zbiorowy, który może doprowadzić do strajku i paraliżu spółki. – To co robią obecnie związkowcy w Kompanii Węglowej, to tylko i wyłącznie osłabianie pozycji firmy – mówi nam Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

W stronę strajku

Górnicy z kopalń należących do Kompanii Węglowej są coraz bardziej zdezorientowani. – Raz słyszymy o planach likwidacji, potem o pomocy rządu, a efekt jest taki, że otrzymujemy coraz mniejsze wypłaty – mówią górnicy. O rosnącym chaosie może świadczyć również fakt, że część związkowców jeszcze w piątek straszyła zarząd spółki wejściem w stan sporu zbiorowego, choć ten, już obowiązywał od kilku dni. Czym jest spór zbiorowy? W dużym uproszczeniu to wszczęcie procedur, które mogą ostatecznie prowadzić do strajku. Zamieszanie jest na tyle duże, że Kompania zdecydowała się opublikować analizy finansowe, aby górnicy sami sobie wyrobili zdanie o obecnej kondycji spółki.

Czternastka w ratach

Wszystko zaczęło się od mniejszej wypłaty. Przypomnijmy 15 lutego na konta pracowników wpłynęło 30 proc. nagrody rocznej, tzw. czternastki. Pozostałe 70 proc. ma zostać wypłacone do końca czerwca wraz z odsetkami. Kompanijne centrale związkowe stoją na stanowisku, że zarząd złamał obowiązujące w spółce porozumienie dotyczące wypłaty nagrody rocznej i 16 lutego postanowiły złożyć w tej sprawie skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. – Sytuacja jest skomplikowana – przyznaje Bogusław Hutek, przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” KW SA. – Z jednej strony udało nam się doprowadzić do sytuacji, w której zarząd wycofał wypowiedzenie porozumienia z lipca zeszłego roku, dzięki czemu pracownicy mają gwarancję, że po przejściu z Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej ich dotychczasowe warunki płacy i pracy będą obowiązywać przez 12 miesięcy. To była zresztą sprawa kluczowa. Z drugiej strony – próby podjęcia rozmów na temat polityki płacowej na 2016 rok kończyły się niczym – dodaje.

Górnicy, przeanalizujcie dane

Ministerstwo Energii oraz zarząd Kompanii Węglowej deklarują, że do Polskiej Grupy Górniczej, czyli tzw. Nowej Kompanii Węglowej wejdzie 11 kopalń i 4 zakłady. – Przed nami bardzo trudne rozmowy z inwestorami, które zadecydują o naszej przyszłości – przyznaje Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej. Obecnie trzy kopalnie w spółce są już rentowne, dwie kopalnie są na granicy rentowności, ale w 2017 roku wszystkie kopalnie wchodzące w skład PGG muszą zarabiać. – Skonstruowaliśmy bardzo ambitny, ale realny biznesplan, który zakłada pozyskanie od inwestorów 1,5 mld zł. Zarząd KW deklaruje, że tak jak do tej pory będzie działał z otwartą przyłbicą. Dlatego przygotowaliśmy dla górników pełną informację o sytuacji naszej firmy, tak aby mogli wyrobić sobie opinię w jak trudnej sytuacji się obecnie znajdujemy – tłumaczy prezes.

Konflikt nas osłabia

– Tak naprawdę ta sytuacja nie służy spółce – przyznaje w rozmowie z nami Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej. – Przed nami kluczowe decyzje dla przyszłości firmy, a w spółce trwa spór zbiorowy – dodaje Głogowski. – Sytuacja w ubiegłym tygodniu była dziwna, bo stawia się nam jakieś ultimatum i grozi wejściem w spór zbiorowy, a z analizy wykonanej przez nasz dział prawny wynika, że znajdujemy się w sporze zbiorowym już do połowy lutego, gdy związkowcy złożyli u nas pismo. Teraz czekamy na kolejne rozmowy, ale naszym zdaniem, jesteśmy już w stanie sporu zbiorowego – dodaje pracownik Kompanii. – Nowy inwestor nie ma przejąć udziałów Kompani a jedynie ją dokapitalizować. Kto jednak wejdzie ze swoimi pieniędzmi w strukturę, która nie ma perspektywy. Perspektywy nie ma, bo jest spór zbiorowy. Związkowcy nie rozumieją, że może dojść do sytuacji, kiedy nikt nie będzie chciał im pomóc – kwituje Jerzy Markowski były minister gospodarki i ekspert górniczy.

(acz)


KLUCZOWE ZAŁOŻENIA BIZNES PLANU DLA POLSKIEJ GRUPY GÓRNICZEJ

a) wdrożenie inicjatyw oszczędnościowych określonych w ramach Programu Poprawy Efektywności;

b) wykorzystanie możliwości wynikających ze znowelizowanej ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (przekazania majątku do SRK)

c) połączenie wybranych kopalń;

d) pozyskanie nowych zasobów złóż węgla;

e) realizacja założonego programu inwestycyjnego;

f) utrzymanie wolumenu produkcji i wzrost wydajności;

g) poprawa warunków BHP