Piątek, 20 września 2019

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Działają od 50 lat i integrują rybnickich seniorów

16.02.2016 00:00 red

Niewielkie, skromnie urządzone pomieszczenie na parterze w budynku przy ulicy Białych 7. To właśnie tutaj znajduje się biuro rybnickiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Zjechać kraj wzdłuż i wszerz

– Jesteśmy najstarszą organizacją zrzeszającą emerytów, działającą w Rybniku już od 50 lat. Zajmujemy się przede wszystkim organizacją czasu wolnego dla seniorów z Rybnika i okolic. W naszym rejonie skupionych jest 20 kół terenowych, co daje 1900 członków na dzień 30 czerwca 2015 roku – mówi Gerard Landkocz, przewodniczący oddziału. Największym plusem przynależności do PZEiR jest możliwość korzystania z wyjazdów w różne zakątki kraju – w bardzo atrakcyjnych cenach, dużo niższych niż te, które proponują komercyjne biura podróży. – Aby zostać naszym członkiem, trzeba być emerytem lub inwalidą, przyjść do siedziby naszego biura, zabrać swoje zdjęcie i uiścić opłaty wpisowe w wysokości 3 i 5 złotych – wyjaśnia przewodniczący. Miesięczna składka członkowska wynosi 2 złote i 50 groszy. Rybnicki oddział PZEiR działa bardzo aktywnie, czego efektem są liczne wyjazdy czy wydarzenia. – W zeszłym roku zorganizowaliśmy 10 imprez turystycznych i zabawę z okazji dnia seniora. W tych imprezach wzięło udział ponad 600 osób. Zaczynaliśmy od wycieczki do Szymocic. 3 razy byliśmy na basenach termalnych: w Bukowinie, Zakopanem i Szczawnicy. Obyła się też pięciodniowa wycieczka do Doliny Kłodzkiej. Posłaliśmy również grupę osób na wczasy do Świnoujścia. Na 3 dni byliśmy w Górach Świętokrzyskich. Najliczniejsza impreza, jaką zorganizowaliśmy, to wyjazd do Brennej. Było nas 140 osób, w sumie 3 autobusy. Odbyło się też grzybobranie w Istebnej. Zabawę z okazji dnia seniora zorganizowaliśmy zaś w Skrzyszowie – wylicza Gerard Landkocz.

Nie warto siedzieć przy piwie

Warto dodać, że dla wszystkich inwalidów, emerytów i rencistów, rybnickie biuro Związku wydaje także zniżki kolejowe w wysokości 37 procent na wszystkie pociągi drugiej klasy. Zaświadczenie jest darmowe dla członków, zaś dla pozostałych osób opłata wynosi 10 złotych i dotyczy sześciu przejazdów. – Nie warto siedzieć przy piwie. Trzeba wyjść z czterech ścian. Polska jest ładna. Jest co oglądać – zachęca przewodniczący Landkocz. Na uwagę zasługuje fakt, że rybnicki oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów nawiązał w ostatnim czasie kontakt z inną rybnicką organizacją, której bliskie są sprawy osób starszych. – Pierwszy raz dostaliśmy zaproszenie na Radę Seniorów. To my zainicjowaliśmy to spotkanie, ponieważ wcześniej nas nie zauważano. Mamy nadzieję, że będzie to dobry początek współpracy. Dobrze, że Rada Seniorów powstała, ponieważ osoby starsze potrzebują większej opieki niż taka, jaką proponują władze państwowe i miejskie – ocenia Gerard Landkocz i dodaje, że Rybnik staje się miastem przyjaznym dla seniorów, choć nie wszystko jest jeszcze tak, jak powinno. – Warto wspomnieć chociażby o lekarzach. Jeżeli w takim mieście jak Rybnik jest dwóch kardiologów na 140 tysięcy ludzi, to można wątpić. Ale są tez dobre rzeczy, choćby różnego rodzaju parki czy siłownie pod chmurką, z których seniorzy także korzystają. Są więc plusy i minusy – podsumowuje przewodniczący rybnickiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

(kp)


Program imprez rybnickiego oddziału PZEiR na 2016 rok:

Marzec: Wycieczka do kopalni soli w Bochni, Dzień Kobiet

Maj: Dzień Matki oraz grill na Grzybówce

Czerwiec: Wycieczka do Szymocic, Wycieczka Szlak Piastowski

Lipiec: Wycieczka do Brennej

Sierpień: Wczasy w Świnoujściu

Wrzesień: Wycieczka na Tydzień Kultury Ziem Górskich w Zakopanem, Wycieczka do Warszawy

Październik: Wycieczka do Istebnej

Listopad: Dzień Seniora

Grudzień: Spotkanie opłatkowe, Wieczorek sylwestrowy

  • Numer: 7 (484)
  • Data wydania: 16.02.16
Czytaj e-gazetę