Piątek, 20 września 2019

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Śródmieście zgarnia najwięcej

16.02.2016 00:00 red

Aż 62 mln złotych w tym roku z budżetu miasta pozostanie w dzielnicy Śródmieście. To największa kwota spośród wszystkich dzielnic Rybnika. Na co składają się tak duże pieniądze w centrum miasta i jakie inwestycje w tym roku będą wykonane?

W ubiegłym roku do dzielnicy Śródmieście z budżetu trafiło ponad 55,8 mln zł. – Zrealizowane zostały remonty ul. Rybnickiego, a także chodniki przy Młyńskiej, Hallera, Białych, Powstańców. Bardzo cieszę się z utworzenia traktu pieszo-jezdnego wzdłuż Nacyny. Dobrym pomysłem prezydenta była także przebudowa skrzyżowania ulic Kościuszki, Saint Vallier i Hutniczej orazprzebudowa fragmentu Mikołowskiej. Powstał także skwer przy ul. Hallera. Na razie nie odbędzie się remont chodnika wzdłuż ul. Marii Skłodowskiej-Curie, ze względu na planowane inwestycje wodociągowe. Wymiany betonowych płyt należy się więc spodziewać w roku 2017 – zapowiada Wojciech Kiljańczyk, radny ze Śródmieścia.

Najwięcej na szkoły

W tym roku do Śródmieścia trafią ponad 62 mln zł. Taka kwota to zbiór nie tylko wydatków na inwestycje, ale przede wszystkim na jednostki oświatowe, których w Śródmieściu jest sporo. Na swoją działalności najwięcej dostanie Zespół Szkół Technicznych, bo ponad 9 mln zł. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka to ok. 3,6 mln zł, Gimnazjum nr 1 to ok. 5 mln zł. Zespół Szkół im. Powstańców Śląskich pochłonie prawie 5 mln zł. Na Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych z budżetu miasta przejdzie także nieco ponad 4 mln zł. Na Zespół Szkół Urszulańskich prawie tyle samo. Są jeszcze szkoły niepubliczne. W sumie ponad 40 mln zł w Śródmieściu trafi do szkół i przedszkoli. Wydatki na oświatę w Rybniku pochłaniają około 30% budżetu miasta. Niestety subwencja rządowa nie starcza na tak ważne zadania.

Inwestycje za 6 milionów

– Śródmieście to serce miasta. Jest to dzielnica reprezentacyjna, więc bardzo dba się o zieleń i estetykę. Sporo jest też szkół, które kształcą uczniów ponad okręgami. Młodzież dojeżdża z innych dzielnic do Śródmieścia do pierwszego LO, drugiego LO, ZST i innych szkół. Na inwestycje miasto zaplanowało prawie 6 mln zł, a w roku ubiegłym były to 3 mln zł – wylicza Wojciech Kiljańczyk. W planach na 2016 rok jest m.in. rozbudowa infrastruktury sportowej przy Gimnazjum nr 1. Ma powstać też nowy Punkt Informacji Turystycznej przy ul. Sobieskiego, a sąsiadujący z nim pasaż ma być zmodernizowany. Zaplanowano też przygotowanie dokumentacji pod budowę sali gimnastycznej przy ZS nr 1 oraz remont i podłączenie do sieci ciepłowniczej budynków przy Powstańców 16 i 16a. Sporo ma być też drobnych remontów. Warto dodać, że na sam budżet obywatelski dla Śródmieścia przeznaczono 85 tys. zł.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 7 (484)
  • Data wydania: 16.02.16
Czytaj e-gazetę