Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (484) Data wydania: 16.02.16
Czytaj e-gazetę

Powstaje rybnicka mapa zagrożeń

W zeszłym tygodniu Komenda Miejska Policji w Rybniku zorganizowała pierwsze konsultacje społeczne, gdzie dyskutowano nad kształtem mapy zagrożeń, która już niebawem dostępna będzie dla wszystkich obywateli.

Projekt na skalę kraju

Które odcinki dróg w naszym regionie są najbardziej niebezpieczne? Gdzie zdarza się najwięcej przestępstw? Jakie zagrożenia czyhają na nas w danej dzielnicy Rybnika? Między innymi takie właśnie informacje mają się znaleźć na mapie zagrożeń, nad którą pracują obecnie funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. Jest to zadanie zlecone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W efekcie ma powstać jednolite dla całego kraju narzędzie, którego celem będzie poprawa bezpieczeństwa obywateli poprzez informowanie o różnego rodzaju zagrożeniach, na poziomie krajowym, wojewódzkim i powiatowym. Mapa pojawi się na stronach internetowych każdej komendy policji i dostępna będzie dla każdego obywatela. W minionym tygodniu, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Rybniku, odbyły się pierwsze konsultacje społeczne, dotyczące tworzenia map zagrożeń. W spotkaniu uczestniczyli zarówno przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Rybniku jak i sami mieszkańcy. – Widać, że społeczeństwo jest zainteresowane tym, żeby współdziałać z policją w zakresie bezpieczeństwa. Wymiana informacji między policją a ludnością jest wręcz priorytetem. My wykorzystamy zebrane informacje po to, by odpowiednio zadaniować wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, przede wszystkim policję, a także straż miejską, straż ochrony kolei itd. Chcemy właściwie zarządzać bezpieczeństwem przy wykorzystaniu informacji o zagrożeniach od społeczności lokalnej – powiedział podinsp. Mirosław Jordan, pierwszy zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku.

Liczy się każdy głos

Funkcjonariusz wyjaśniał podczas konsultacji, w jakim celu powstaje nowe narzędzie. – Zaprezentowaliśmy dziś, jak mapy bezpieczeństwa mają wyglądać, co proponujemy, by się w nich znajdowało. Wszyscy przybyli mieli możliwość zaproponowania swoich oczekiwań, spostrzeżeń, wniosków i uwag. Te informacje, które zebraliśmy, przekażemy do naszych zwierzchników, do Komendy Wojewódzkiej, gdzie zostaną one wzięte pod uwagę. Nie chcemy, żeby mapa była zaśmiecana informacjami zbędnymi. Chcemy, by były tam rzeczy istotne dla bezpieczeństwa obywateli. Mapa będzie upubliczniona, aby każdy mógł sprawdzić, jakie miejsca w naszym regionie są niebezpieczne. Nie mogę podać konkretnego terminu, kiedy będzie dostępna, jednakże my mamy takie wytyczne, by taką lokalną mapę zagrożeń bezpieczeństwa przygotować do końca lutego. Na naszych stronach policyjnych opublikujemy ją najprawdopodobniej na początku marca – wyjaśniał podinsp. Jordan. Podczas konsultacji swoje spostrzeżenia i sugestie przedstawiali między innymi przedstawiciele Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, WOPR, Straży Leśnej, powiatowy lekarz weterynarii, a także przedstawiciele poszczególnych rybnickich dzielnic.

Potrzebna, czy nie?

Jak się okazuje, idea tworzenia mapy zagrożeń nie dla wszystkich jest pomysłem trafionym w dziesiątkę. – Z tego, co pan komendant Jordan przedstawił na początku spotkania wynika, że w Rybniku jest coraz bezpieczniej, że przestępczość spada. Dlatego „szacun” dla rybnickiej policji. Ja jestem bardzo zadowolony z pracy, jaką wykonuje. I wydaje mi się, że policja ma inne bardzo ważne zadania, a nie budowanie administracyjnych map. W XXI wieku, wszystkie ważniejsze informacje przekazuje się przez telefony i drogą elektroniczną, a nie poprzez tworzenie map, które nie mają nic wspólnego z bezpieczeństwem. Rozumiem, że wszystko jest narzucone odgórnie, ale stwierdzam, że jest to niepotrzebne budowanie dodatkowej administracji – komentował obecny na spotkaniu Brunon Baszczok, przewodniczący Rady Dzielnicy Niewiadom. Swoje zdanie wyraził również biorący udział w konsultacjach Janusz Koper, wiceprezydent Rybnika. – Mam nadzieję, że ta inicjatywa dobiegnie do końca i że będzie stworzone pewnego rodzaju narzędzie czy platforma, z której nasi mieszkańcy będą mogli skorzystać i odpowiednio siebie zabezpieczać przed pewnego rodzaju zagrożeniami. Na przykład, jeżeli będę zezwalał córce na wyjazd na dyskotekę, a będę miał możliwość sprawdzenia, że jest tam bardzo niebezpiecznie, to w tym momencie zadbam o jej bezpieczny dojazd i powrót, albo po prostu nie pozwolę iść dziecku w to miejsce – stwierdził wiceprezydent. Czy mapy zagrożeń staną się przydatnym, funkcjonalnym i przejrzystym narzędziem do poprawy bezpieczeństwa, z którego mieszkańcy regionu będą korzystali często i chętnie? Odpowiedź na to pytanie poznamy zapewne w niedalekiej przyszłości.

(kp)