Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (476/477) Data wydania: 22.12.15
Czytaj e-gazetę

Czas w schorzeniach neurochirurgicznych może być ważny

ZDANIEM ESPERTA – Dr n. med. Grzegorz Kiwic ze Śląskiego Centrum Medycyny Inwazyjnej w Nieborowicach opowiada o chorobach neurochirurgicznych oraz neurologicznych, sposobach ich leczenia i czasie, który w tych schorzeniach jest bardzo ważny.

Red. Kto trafia do poradni neurologii i neurochirurgii oraz jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u neurologa czy neurochirurga?

Grzegorz Kiwic: Pacjent neurologiczny jest różnorodny, schorzenia przebiegają w sposób „udarowy” lub postępują wolno. Nagły niedowład ręki lub nogi, zaburzenia mowy czy silny ból głowy, który nie ustępuje po ogólnodostępnych lekach przeciw bólowych, powinny wzbudzić niepokój i wtedy może potrzebna być co najmniej porada neurologa, a być może i pomoc neurochirurga. Czasami objawy neurologiczne postępują powoli, dość podstępnie i zanim pacjent zorientuje się, że coś jest nie tak – choroba jest zaawansowana i trudna w leczeniu. Nie znaczy to, że trzeba wpadać w panikę z powodu pobolewania, zdrętwienia. Jednak objawy, które nie ustępują lub w sposób znaczący utrudniają funkcjonowanie, często wymagają dokładnej diagnostyki zarówno obrazowej jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny lub badań elektrofizjologicznych jak emg/eeg.

Czy choroby neurologiczne mogą również powodować zmiany w zachowaniu?

Przyczyną objawów neurologicznych mogą być inne schorzenia jak infekcje np. borelioza z zaburzeniami czucia lub schorzenia laryngologiczne przebiegające z zaburzeniami równowagi. Niektórym schorzeniom neurologicznym mogą towarzyszyć objawy psychiatryczne jak zaburzenia zachowania z agresja, apatia i wtedy pacjent zaczyna leczenie w poradni zdrowia psychicznego. Całe szczęście dość dobra dostępność do badań obrazowych (tomografia komputerowa) umożliwia postawienie prawidłowego rozpoznania i skierowanie pacjenta do neurologa lub neurochirurga.

Często słyszy się, że w problemach neurologicznych ważny jest czas. Im szybciej trafi się do specjalisty, tym lepiej. Czy to prawda?

Czas w niektórych schorzeniach neurologicznych czas od początku objawów do rozpoczęcia leczenia może być ważny. Współczesna neurologia umożliwia skuteczniejsze leczenie szybko rozpoznanego udaru mózgu szczególnie u osób młodych. W tym temacie jednak bardziej kompetentni są koledzy z oddziałów neurologii dla których pacjent z zaburzeniami krążenia mózgowego to codzienność. Najczęstszymi dolegliwościami i objawami w schorzeniach kręgosłupa jest ból, zaburzenia czucia czy w postaci zaawansowanej choroby niedowłady kończyn. Kiedy dolegliwości przyjmują charakter przewlekły mogą być trudne w leczeniu, pomimo późniejszego usunięcia ich przyczyny. Dlatego warto zasięgnąć porady neurologa i neurochirurga, żeby dowiedzieć się co jest powodem dolegliwości Po zapoznaniu się z różnymi sposobami leczenia pacjent może świadomie zadecydować samemu jaki sposób leczenia wybrać.

Prowadzicie leczenie zachowawcze, ale również operacyjne.

Leczeniem zachowawczym zajmują się bardzo doświadczeni neurolodzy. W przypadkach kiedy leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, zapewniamy nowoczesne metody leczenia operacyjnego. Prowadzimy konsultacje i leczenie pacjentów ze schorzeniami kręgosłupa, nerwów obwodowych oraz Ośrodkowego Układu Nerwowego czyli rdzenia kręgowego i mózgu. Ze względu na kompletne wyposażenie ośrodka istnieje możliwość zastosowania różnorodnych technik operacyjnych dobranych indywidualnie dla poszczególnych pacjentów. W schorzeniach wymienionych powyżej pacjent ma szansę na leczenie z zastosowaniem nowoczesnych metod operacyjnych począwszy od technik przezskórnych do złożonych operacji wielospecjalistycznych. Pomoc mogą znaleźć pacjenci z takimi schorzeniami jak: – dyskopatie, – zaawansowane schorzenia zwyrodnieniowe kręgosłupa, – schorzenia onkologiczne kręgosłupa, – zespoły uciskowe nerwów obwodowych, – uszkodzenia nerwów obwodowych, – guzy nerwów obwodowych, – schorzenia rdzenia kręgowego i mózgu, –przewlekłe zespoły bólowe i zespoły czynnościowe np. zaburzenia mikcji.

W Śląskim Centrum Medycyny Inwazyjnej zajmujecie się również walką z bólem.

Poradnia Leczenia Bólu zapewnia kompleksową opiekę nad chorymi cierpiącymi z powodu bólu. Poradnia prowadzi zarówno diagnostykę jak i leczenie ostrych i przewlekłych zespołów bólowych o różnej etiologii z wykorzystaniem nowoczesnych metod terapeutycznych. Wieloprofilowy zespół lekarski (anestezjolodzy, neurolodzy, neurochirurdzy, ortopedzi, onkolodzy, radiolodzy) specjalizujący się w leczeniu bólu wraz z fizjoterapeutami i psychologami, gwarantują holistyczne podejście do pacjenta i wysoki poziom merytoryczny świadczonych usług. Możliwość szybkiego wykonania dodatkowych badań neuroobrazowych (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, badania radiologiczne) i laboratoryjnych w ośrodku oraz dostępność specjalistów z innych dziedzin gwarantuje szybki przebieg procesu terapeutycznego. Kwalifikacje i doświadczenie personelu w zakresie nowych metod terapii bólu – takich jak stymulacja rdzenia kręgowego i mózgu sprawia, że nasza placówka jest unikatowa w skali kraju.

Z jakimi dolegliwościami bólowymi trafiają do was pacjenci?

Zajmujemy się leczeniem w szczególności: – zespołów bólowych kręgosłupa w przebiegu chorób zwyrodnieniowych, – dyskopatii, – stawowych zespołów bólowych, – pourazowych zespołów bólowych, – mięśniowo-powięziowych zespołów bólowych, – uszkodzeń nerwów obwodowych, – neuralgii i neuropatii: neuralgii n.trójdzielnego, neuralgii nerwów potylicznych, neuralgii popółpaścowych, polineuropatii, neuropatii pourazowych, zespołów cieśni nadgarstka, – zespołów bólowych pochodzenia centralnego, – bólów głowy i twarzy: migreny, napięciowych bólów głowy, atypowych bólów głowy i twarzy.

Wspominał pan o kompleksowej opiece nad pacjentem. Na czym to dokładnie polega?

Kompleksowa opieka nad pacjentem z bólem przewlekłym poza konsultacjami anestezjologicznymi, neurologicznymi czy reumatologicznymi obejmuje pomoc psychologa, rehabilitację, fizjoterapię i terapię zajęciową, które zapewniamy we współpracy z innymi ośrodkami. Leczenie bólu prowadzone jest wielokierunkowo poprzez kompleksową farmakoterapię, blokady czasowe (jednorazowe i ciągłe) nerwów obwodowych i czaszkowych pod kontrolą USG, RTG, blokady splotów nerwowych, zabiegi z zakresu elektrostymulacji, podawanie preparatu toksyny botulinowej. Możemy również stosować unikalny w naszym regionie sprzęt, który umożliwia wykonanie zabiegów trwałego „wyłączania” nerwów czuciowych w przewlekłych lub ostrych zespołach bólowych jak neuralgia trójdzielna.

Obecnie pacjenci – po zabiegach – przebywają w szpitalu dużo krócej, niż jeszcze kilka lat temu. Z czego to wynika?

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik operacyjnych np. endoskopowych skraca się znacząco pobyt w szpitalu i leczenie pooperacyjne. Sprzęt medyczny jest istotny, ale prawdziwą wartością jest personel szpitala zapewniający odpowiedni poziom leczenia w bardzo przyjaznych warunkach. Ośrodek, który łączy specjalistów różnych dziedzin mających wspólne zainteresowania i unikalne umiejętności daje spore możliwości zarówno diagnostyczne jak i lecznicze pacjentom m.in. z problemami neurologicznymi, dlatego miejsce to jest godne polecenia.


W poradni neurochirurgicznej i neurologicznej znajdującej się w Śląskim Centrum Medycyny Inwazyjnej przyjmują specjaliści, którzy służą pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem w chirurgicznym leczeniu schorzeń mózgu, rdzenia kręgowego, nerwów obwodowych, kręgosłupa, chirurgicznym leczeniu bólu oraz schorzeń neurologicznych.

Zakres działania poradni neurochirurgicznej:

– porady oraz konsultacje z zakresu wykrywania i rozpoznania schorzeń ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, jak również chorób kręgosłupa;

– dokonuje się wyboru odpowiedniego leczenia w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby;

– wykonywane są badania diagnostyczne oraz laboratoryjne;

– pacjenci, którzy wymagają uzupełnienia diagnostyki neuroobrazowej lub laboratoryjnej mają możliwość wykonania powyższych badań na miejscu;

– przeprowadzane są kontrole ambulatoryjne chorych w trakcie oraz po zakończonym leczeniu.

Zakres działania poradni neurologicznej:


– porady oraz konsultacje z zakresu wykrywania i rozpoznania chorób neurologicznych;

– wykonywany jest pełen zakres badań analitycznych;

– przeprowadzane jest badania przepływów przez naczynia szyjne metodą Dopplera;

– dokonuje się wyboru właściwego leczenia w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby;

– prowadzenie chorych z przewlekłymi, podstawowymi chorobami neurologicznymi.