Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (475) Data wydania: 15.12.15
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Prowadzę działalność gospodarczą i moja firma ma ostatnio problemy finansowe. Z jakich, ulg mogę skorzystać?

Jacek z Rybnika


Przedsiębiorca, który posiada chwilowe trudności z terminowym uiszczeniem składki bieżącej i składek przyszłych może ubiegać się o ulgę w postaci odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty. Wniosek o odroczenie terminu płatności (lub rozłożenie na raty) powinien być złożony najpóźniej przed upływem ostatniego dnia terminu płatności danej składki. Natomiast w stosunku do należności, których termin zapłaty już upłynął, Zakład może udzielić ulgi jedynie w formie układu ratalnego. Wszelkie informacje m.in. na temat ulg udzielanych przez Zakład oraz zasad udzielania pomocy publicznej dla przedsiębiorców można znaleźć na stronie www. zus.pl - w zakładce „POLECANE” - ulgi, umorzenia, pomoc publiczna. Wyjaśnieniami w zakresie udzielania ulg oraz pomocą w uzupełnieniu dokumentów służą również pracownicy Sali Obsługi Klientów.


Jestem na emeryturze. Chcę otworzyć firmę cateringową serwującą posiłki przygotowane przeze mnie w domu. Nie wiem, jakie formalności powinnam załatwić i czy też będę musiała opłacać do ZUS jakieś składki, skoro jestem emerytką?

Bogusława W.


Aby otworzyć własną działalność gospodarczą, powinna Pani złożyć w Urzędzie Miasta wniosek CEIDG. Natomiast w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej powinna Pani zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby mające ustalone prawo do emerytury nie opłacają składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, ale podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Składka ta przekazywana jest przez ZUS do NFZ. Składka jest miesięczna i niepodzielna. Jeśli więc nawet rozpocznie Pani działalność gospodarczą w dniu 20 grudnia, to i tak należy opłacić ją za cały miesiąc. Wpłaty należy dokonywać do 10. dnia następnego miesiąca. Jeśli więc rozpocznie Pani działalność np. 29 grudnia, to składka powinna wpłynąć do ZUS do 10 stycznia, o ile nie zatrudnia Pani pracowników. Jeżeli zatrudnia Pani choćby jednego pracownika, okres rozliczeniowy przesuwa się na 15. dzień następnego miesiąca. Oprócz wpłat, istnieje obowiązek rozliczania składek na formularzu ZUS DRA. Jeżeli nie zatrudnia Pani pracowników, wystarczy, że złoży Pani jedną taką deklarację na początku działalności. Pani obowiązkiem będzie jedynie comiesięczne opłacanie składki. Zdarza się, że emeryci prowadzący działalność gospodarczą co miesiąc składają wypełnioną deklarację ZUS DRA, którą wypełnia biuro rachunkowe. Informujemy, że takich dokumentów nie trzeba składać co miesiąc.


Od 1 kwietnia 2015 r. rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej i opłacałam składki społeczne od obniżonej podstawy wymiaru. W lipcu br. musiałam zamknąć działalność. Od 1 grudnia 2015 r. ponownie rozpoczęłam działalności na podstawie nowego wpisu do CEIDG. Czy składki mogę opłacać od preferencyjnej podstawy wymiaru do upływu pozostałych 24 miesięcy, licząc od dnia zarejestrowania pierwszej firmy?

Nie może Pani opłacać składek społecznych od obniżonej podstawy wymiaru, przysługującej początkującym przedsiębiorcom. Jako początkujący przedsiębiorca od kwietnia do lipca br. Czytelniczka opłacała składki społeczne od 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. W lipcu br. zaprzestała prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej i dokonała wykreślenia jej z CEIDG. Po rozpoczęciu prowadzenia kolejnej działalności gospodarczej w grudniu br. nie może więc skorzystać z ulgi w opłacie tych składek przysługującej nowym przedsiębiorcom. Upłynął bowiem okres krótszy niż wymagane 60 miesięcy kalendarzowych od dnia zakończenia wykonywania poprzedniej działalności gospodarczej. Dlatego od grudnia br. powinna opłacać składki społeczne od podstawy wymiaru nie niższej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty rocznego limitu podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych.