Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (475) Data wydania: 15.12.15
Czytaj e-gazetę

Uczą życia od 25 lat

W październiku rybnicka „Szkoła Życia” obchodziła 25-lecie istnienia. Była to okazja do wspomnień, wspólnego świętowania oraz odwiedzin. My odwiedziliśmy Szkołę Życia nieco później, aby zobaczyć jej prawdziwe życie.

Podczas odwiedzin w budynku przy Hibnera 41 mogliśmy empirycznie doświadczyć tego, z czego na co dzień korzystają uczniowie. Zagraliśmy w bocce, wypróbowaliśmy łóżko wodne do relaksacji, kosztowaliśmy świątecznych ciasteczek, a także odwiedziliśmy uczniów w salach zajęć. Po szkole z dumą oprowadziła nas dyrektor Lucyna Ibrom, która wkrótce również będzie obchodzić jubileusz 25-lecia pracy jako dyrektor Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rybniku. Należy podkreślić, że w całej szkole panuje rodzinna atmosfera, a kolorowe i ciepłe sale sprzyjają rozwojowi niepełnosprawnych dzieci.

Jedna z pierwszych w kraju

Początki „Szkoły Życia” w Rybniku sięgają 1974 roku. Początkowo mieściła się w Szkole Podstawowej nr 7 w Rybniku dla dzieci z lekką niepełnosprawnością intelektualną. 1 września 1974 roku z inicjatywy nauczycielki Krystyny Dziuby powstała tzw. „klasa życia” dla dzieci z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną. Dodatkowym bodźcem dla Krystyny Dziuby była jej niepełnosprawna córka. W ten sposób wszystko się rozpoczęło. Rybnik był jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie zaczęła działać tego typu placówka.

Klasa szybko zaczęła się rozrastać i już w następnym roku szkolnym trzeba było utworzyć kolejny oddział. W 1980 roku „klasy życia” otrzymały nowe lokum. Był to budynek mieszkalny przy ul. Dworek 12, jednak potrzeba było w tym miejscu gruntownego remontu. Dopiero dwa lata później „klasy życia” zaczęły funkcjonować w nowym budynku jako filia Szkoły Specjalnej. Wtedy zaczęła funkcjonować nazwa „Szkoła Życia”, a placówka liczyła już 44 uczniów w ośmiu klasach szkoły podstawowej i klasie przysposabiającej do zawodu.

Szkoła się rozwija

Z kolei w 1990 roku szkoła przeniosła się do budynku po byłym żłobku przy ul. Hibnera, gdzie znajduje się do dziś. Następnie w 2001 roku z uwagi na dużą liczbę uczniów, przystąpiono do rozbudowy placówki. W 2004 roku po reorganizacji do szkoły dołączono przedszkole specjalne i placówka zmieniła nazwę na Specjalny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rybniku. W szkole rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Oligos, którego założycielem była Elżbieta Piotrowska – obecna prezes i mama uczennicy SZSP. – Pracujemy z dziećmi z głęboką, znaczną i umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną. Przeważają u nas dzieci z głęboką niepełnosprawnością. Od zarania ta szkoła była skierowana na pracę właśnie z takimi dziećmi. Szkoła była błogosławieństwem dla rodziców, bo dzieci miały wreszcie równe prawa. Od 1990 roku powoli nasze warunki materialne zaczęły się poprawiać. Czekamy jeszcze na nową siedzibę – to nasza podstawowa potrzeba, bo szkoła cały czas się rozwija i potrzeba więcej przestrzeni. W tym roku mamy 99 podopiecznych – podkreśla Lucyna Ibrom, dyrektor SZSP.

Liczne trofea

Warto dodać, że w SZSP działa wykwalifikowana kadra, a sama szkoła zapewnia uczniom szeroki wachlarz zajęć specjalistycznych, jak np. hipoterapia, terapia interwencji sensorycznej, terapia logopedyczna, biofeedback, arteterapia i wiele innych. W szkole działa Klub Olimpiad Specjalnych „Promyk”, którego zawodnicy zdobywają medale i puchary (m.in. w Los Angeles w 2015 r., w Szanghaju w 2007 r. i Północnej Karolinie w 1999 r.). Liczne laury zdobywają także członkowie zespołu BAJ, który obejmuje twórczość muzyczno-teatralną.

Obchody tegorocznego jubileuszu szkoła rozpoczęła mszą w kościele Św. Jadwigi, na której uczniowie tworzyli służbę liturgiczną. Po mszy oficjalna część odbyła się w samej szkole, gdzie przybyli zaproszeni goście. Były ogromne torty od sponsora, piknik rodzinny i wspólne świętowanie. Jubileusz pozwolił wyrazić wdzięczność wszystkim zaangażowanym ludziom, którym na sercu leży los niepełnosprawnych dzieci.

Szymon Kamczyk