Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (272) Data wydania: 24.01.12

Karty nadal będą świadczyć o ubezpieczeniu

Nie musimy obawiać się, że nie dostaniemy recepty.

Od kilkunastu dni w mediach zaczęły pojawiać się informacje o zakazie drukowania recept na podstawie kart czipowych śląskiego NFZ. O wyjaśnienie zapytaliśmy u źródła, czyli w katowickim oddziale funduszu.

Według zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza, jakie zostało opublikowane na stronie internetowej śląskiego oddziału NFZ, karty ubezpieczenia zdrowotnego, z których korzystają mieszkańcy naszego regionu, miały stać się bezużyteczne. Wprowadzony został zakaz druku recept na podstawie kart. Po burzy medialnej, zarządzenie szybko zostało odwołane. O co chodziło w całym zamieszaniu wyjaśnia Jacek Kopocz, rzecznik prasowy NFZ Katowice. – Rozpoczęliśmy w całym kraju proces unifikacji sposobu nadawania numerów recept. Wszystkie oddziały w Polsce dotychczas miały różne sposoby generowania numeru recept. Zarządzenie prezesa i rozporządzenie ministra powoduje, że w takiej postaci, w jakiej zaproponowano kształt numeru recepty, będzie mała zmiana technologiczna. Muszę jednak uspokoić, bo karty będą nadal ważne – mówi Jacek Kopocz. Dotychczas kiedy przychodziliśmy do rejestracji, karta w sprzężeniu z systemem informatycznym zakładu opieki zdrowotnej, pozwalała na wydruk recepty. Numer recepty był tworzony na podstawie czipu karty. – Pierwszą nadrzędną zmianą jest to, że wszyscy lekarze, czy ZOZ–y, które są w systemie NFZ–u, muszą do swojego funduszu złożyć wniosek o nadanie numerów recept. W ten sposób pan doktor Kowalski poprosi np. o 100 numerów recept, a dany ZOZ o odpowiednio więcej. Wtedy otrzymają te numery od swojego oddziału NFZ, z którym mają umowę. Powoduje to, że numery mogą zostać wgrane do systemu komputerowego danego szpitala czy przychodni, a my przychodząc do lekarza, wkładając kartę do czytnika, będziemy mogli wydrukować receptę, przy czym system z karty pobierze tylko informacje na temat pacjenta, a ZOZ nada numer recepty ze swojego systemu. Najważniejsze jest to, że karta była, jest i będzie aktualna, jako dokument, który stwierdza, że jesteśmy w systemie ubezpieczeń zdrowotnych. To jest jej podstawowa funkcja i w tym zakresie nic się nie zmieni – zapewnia rzecznik NFZ. Zakłady opieki zdrowotnej mają pół roku na tzw. okres przejściowy, czyli na zmodyfikowanie swoich systemów komputerowych pod kątem pobierania numerów recept z NFZ. – Pacjent w żaden sposób nie jest zagrożony. Nie ma możliwości, że dostanie złą receptę. Koniec końców może być tak, że jakiś mały zakład, przychodnia jednoosobowa, może uznać, że niepotrzebny jest system informatyczny. W tym momencie może zdecydować się na ręczne wypisywanie recept. Zamieszanie wynikło z faktu nadinterpretacji samego rozpoczęcia procesu przejściowego – uspokaja Jacek Kopocz, zaznaczając, że wprowadzone zmiany wynikają tylko i wyłącznie z konieczności dostosowania śląskiego systemu do ogólnopolskich zmian, wprowadzonych przez ministerstwo zdrowia.

(ska)