Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (58/59) Data wydania: 18.12.07

Naukowcy odkryją kiedyś nasze święta

W Domu Kultury Chwałowice odbył się Jarmark Świąteczny połączony z występami przedszkolaków i uczniów z tej dzielnicy.

–  Od połowy października, co tydzień mieliśmy próby do spektaklu – zdradza Małgosia Małkuch z Gimnazjum nr 3, odtwórczyni roli Maryi w przedstawieniu jasełkowym. Spektakl był jednym z wydarzeń Świątecznego Jarmarku. Staramy się, żeby co roku nasze jasełka były inne – przyznaje Ewa Tyl, anglistka z Gimnazjum nr 3. W tym roku świąteczna opowieść miała futurystyczną oprawę. Grupa naukowców z przyszłości odnalazła kosz z przedmiotami pochodzącymi z naszych czasów. Wśród znalezionych rzeczy były też nagrania świątecznych zwyczajów takich jak jasełka. – Chcieliśmy przekazać, że wiele dawnych zwyczajów zostaje zapomnianych. A zadaniem każdego nowego pokolenia jest ich odkurzanie po to by wiedzieli jaka jest idea na przykład świąt  – wyjaśnia Tyl.  W rolę Aniołów wcieliły się gimnazjalistki: Kinga Bajer i Natalia Turek. – Trochę się stresujemy – przyznały przed spektaklem, ale otuchy dodawały im ich rodziny i koledzy, którzy zasiedli na widowni.

Oprócz uczniów G 3 oklaskiwano także występy wychowanków z P 13 i 14 oraz uczniów SP 13 i 35.

Prezentacjom towarzyszył kiermasz świąteczny. W holu chwałowickiego domu kultury pojawiły się stoiska z najróżniejszymi ozdobami i słodkimi smakołykami. – Największym wzięciem cieszyły się ręcznie robione kartki świąteczne – zdradza Ewa Glazik. – Podobają się też robione na szydełku aniołki – dodaje Małgorzata Kaczmarczyk. Obie są mamami uczniów klasy IV b w SP 13. Przyznają, że ręczne robótki to dzieło starszego pokolenia, czyli babć uczniów. Mamy i ich pociechy stworzyły natomiast ozdoby z masy solnej. A pomysły pochodziły ze szkolnych zajęć, od babć, jak i z internetu. – Dzieci bardzo przeżywają ten kiermasz. Wciąż przybiegają sprawdzić, czy dużo rzeczy się sprzedało – opowiada z uśmiechem Irena Boryczka, trzecia z mam, które zaangażowały się w przygotowanie szkolnego stoiska na kiermasz.

Beata Mońka