Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (1166) Data wydania: 28.03.23
Czytaj e-gazetę

Strażacy apelują – nie gaście oleju wodą!

POWIAT 13 marca w Lubomi doszło do bardzo groźnej sytuacji. Podczas przygotowywania frytek doszło do zapalenia się oleju. Właściciel budynku używając wody, spowodował rozbryzg ognia na meble kuchenne.

– Kiedy dojdzie do zapalenia się oleju, warto pamiętać, że gaszenie wodą nie jest w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Taka sytuacja miała miejsce 13 marca 2023 roku w Lubomi. Podczas przygotowywania frytek doszło do zapalenia się oleju. Właściciel budynku używając wody, spowodował rozbryzg ognia na meble kuchenne. Zachowując zimną krew, kontynuował gaszenie wodą i w konsekwencji doprowadził do ugaszenia ognia. Jednak to, co trzeba zauważyć w jego działaniach, to bardzo duże ryzyko, jakie podejmował – informuje komenda powiatowa PSP w Wodzisławiu Śląskim.

– Przypomnijmy, w sytuacji gdy zapali się olej nawet niewielkie ilości wody spowodują wyrzut płonącej cieczy, a tym samym przyczyniają się do rozprzestrzenienia ognia i mogą być przyczyną dotkliwych oparzeń. Kiedy dojdzie do zapalenia się oleju należy odciąć płonącą ciecz od dostępu powietrza. Możemy użyć do tego, chociażby pokrywki czy też innej osłony, a w ostateczności nawet posłużyć się wilgotnym ręcznikiem, którym przykrywamy płonącą ciecz. Oczywiście należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie i wziąć pod uwagę ryzyko powstania obrażeń. W niektórych przypadkach jedyną słuszną decyzją może się okazać wezwanie straży pożarnej. Na stronach internetowych można znaleźć sporo filmów obrazujących problem zapalenia się oleju – czytamy na stronie KP PSP Wodzisław Śl.

(FK)