Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (1166) Data wydania: 28.03.23
Czytaj e-gazetę

Donald Tusk na terenie byłej KWK 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim

WODZISŁAW ŚL. Decentralizacja, silny samorząd, spółka restrukturyzacji kopalń to główne tematy podjęte przez Donalda Tuska w czasie jego wizyty w Wodzisławiu Śląskim.

Donald Tusk pojawił się w Wodzisławiu Śląskim we wtorek (21.03.), po 11.00. Towarzyszył mu prezydent Mieczysław Kieca. Spotkanie odbyło się na terenie byłej kopalni 1 Maja.

– Jestem dziś w Wodzisławiu, żeby bardzo wyraźnie podkreślić tę oczywistą potrzebę, a to przecież nie jest potrzeba tylko Wodzisławia. Pan (Mieczysław Kieca, przyp. red.) pokazywał, co można zrobić z dobrym gruntem, z dobrą nieruchomością wtedy, kiedy samorząd ma rozwiązane ręce i kiedy może zainwestować w swoje plany i pomysły. Mijałem wasz dworzec kolejowy i rzeczywiście macie się czym pochwalić – mówił Donald Tusk. – Ten dworzec pokazuje, jak może wyglądać cały Górny Śląsk, kiedy ludzi i samorządy uwolni się od niepotrzebnych biurokratycznych i finansowych pęt i więzów.

Następnie Tusk nawiązał do problemów ze spółką restrukturyzacji kopalń, o których słyszy w wizytowanych miastach i samorządach. – Samorząd jest najlepszym gospodarzem uprawnionym do tego, by wykorzystywać grunty i nieruchomości, które są pozostałością po zamykanych kopalniach. I trzeba zrobić wszystko, wy przecież wiecie to lepiej niż ja, ale znam Górny Śląsk, odwiedzam go, mam tu przyjaciół od dziesiątek lat. I musimy zrobić wszystko, by skupić tę pozytywną energię samorządów Górnego Śląska, żeby Górny Śląsk wyglądał jak dworzec w Wodzisławiu, a nie jak tutaj te za nami, niewykorzystane tereny – powiedział wskazując na budynek za plecami.

Na spotkanie z byłym premierem przyszli zarówno jego zwolennicy, którzy wyrażali słowa poparcia i niechęć do obecnego rządu, jak i przeciwnicy Donalda Tuska. Obecna była też delegacja w górniczych mundurach, wraz z posłem Grzegorzem Matusiakiem, który namawia Tuska, aby przeprosił za słowa o wydarzeniach z lutego 2022 roku w Jastrzębiu, bo Tusk niedawno powiedział, że wtedy nie strzelano do górników.

W spotkaniu uczestniczyli też lokalni politycy Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej. Obecny był prezydent Mieczysław Kieca, który nie wyklucza startu w najbliższych wyborach parlamentarnych oraz radni powiatu Marek Rybarz i Mirosław Nowak. Po krótkim briefingu na terenie po byłej kopalni, Donald Tusk i działacze PO udali się do firmy Pol-Eko. – Po briefingu wspólnie odwiedziliśmy Pol-Eko, wodzisławską firmę, która odniosła ogromny sukces. To tu rozmawialiśmy o trudnościach, niszczącej drożyźnie, troskach przedsiębiorców. Ale też tu usłyszeliśmy wiele krzepiących słów, poczuliśmy wiarę w lepszą przyszłość. To ważny dzień. Wiele oczu zwróciło się dziś na nasze miasto – komentował już po wizycie Donalda Tuska prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca.

(FK), (sqx)