Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (1166) Data wydania: 28.03.23
Czytaj e-gazetę

Nie chcą, by pamięć o Janku i Jurku zgasła

POWIAT Wzorem ubiegłego roku także i w tym odbył się Memoriał im. Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka w Wodzisławiu Śl. – Chcemy oddać im hołd – mówi inicjator przedsięwzięcia Robert Furtak z Połomi. Wydarzenie odbyło się 25 marca.

O 9.00 grupa spotkała się przy kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Radlinie II, aby wspólnie udać się na miejsce spoczynku Jana Stolarza na okolicznym cmentarzu. – Był to czas na refleksję dotyczącą jego osoby – mówi Robert Furtak. Jako stały uczestnik i aktualny organizator Marszu Pamięci, a także członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej opowiedział o okolicznościach powstania inicjatywy corocznych rajdów z Oświęcimia do Wodzisławia Śl. szlakiem ewakuacji więźniów KL Auschwitz.

Po krótkiej modlitwie i zapaleniu zniczy grupa uczestników memoriału udała się w kierunku Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śl., gdzie odbyło się spotkanie z udziałem wdowy po Jerzym Gawliczku, pani Izabeli. Piotr Bulenda – kierownik stacji opowiedział o jej działalności i pracy ratowników górniczych, zwrócił uwagę na wkład Jerzego Gawliczka w rozwój ratownictwa, a także zaprezentował publikacje jego autorstwa. Podczas spotkania dzielono się wspomnieniami na temat Jerzego Gawliczka i Jana Stolarza, a uczestnicy memoriału mieli okazję do krótkiej rozmowy z ratownikami pełniącymi tego dnia dyżur.

Następnie uczestnicy rajdu przemaszerowali przebiegającą wzdłuż torów kolejowych w okolicy wodzisławskiego dworca tzw. starą drogą, którą w styczniu 1945 r. prowadzono ewakuowanych więźniów KL Auschwitz – Birkenau do pociągów, którymi byli przewożeni do innych obozów na terenie III Rzeszy. Później udano się na cmentarz przy ul. Pszowskiej, aby przy grobie Jerzego Gawliczka zakończyć tegoroczny Memoriał. Po modlitwie, zapaleniu zniczy uczestnicy wydarzenia pożegnali się. – Zapraszamy za rok. III Memoriał im. Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka będzie miał miejsce 23 marca 2024 r. – zapowiada Robert Furtak. – Chcemy go po raz kolejny zorganizować, aby pamięć o Janku i Jurku nie zgasła – dodaje na koniec. W wydarzeniu wzięli udział uczestnicy Marszu Pamięci, a także kolarze z Sokoła Radlin którzy znali z turystycznych szlaków obu bohaterów memoriału.

(juk)