Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (1097) Data wydania: 30.11.21
Czytaj e-gazetę

Skok na kasę stał się faktem. Gigantyczna podwyżka diet radnych

Pensja starosty wodzisławskiego i diety tamtejszych radnych powiatowych poszybowały w górę. Nie wszystkim jednak taki obrót sprawy się spodobał. – Nie róbmy skoku na kasę. Miejmy trochę umiaru – apelowali co poniektórzy radni.

POWIAT Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami, w trakcie minionej sesji rady powiatu wodzisławskiego, która odbyła się 25 listopada, procedowane były uchwały dotyczące diet radnych oraz wypłaty starosty. Długa dyskusja i sprzeciw kilku radnych na nic się jednak zdały. Większość radnych przegłosowała dokumenty w zaproponowanych wcześniej formach.

Wzrosła stawka bazowa

Przypomnijmy, że 1 listopada 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą znacząco wzrosną wynagrodzenia samorządowych włodarzy i diety radnych. Zgodnie z nowymi zapisami w powiatach powyżej 120 tys. mieszkańców (jakim jest powiat wodzisławski), miesięczna wysokość diety radnego nie może przekroczyć 100% maksymalnej wysokości nowego przelicznika kwoty bazowej, która dzięki temu wzrosła z 2 684,13 zł do 4 294,60 zł. Przepisy nie określają minimalnej wartości diety.

Diety radnych poszybowały w górę

O ile zmienia się kwota bazowa, na co radni wpływu nie mają, bo o tym zdecydował ustawodawca, to mają jednak wpływ na określenie tego, jaki procent kwoty bazowej będą otrzymywać. Procedowany projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości i zasad naliczania oraz wypłacania diet radnym powiatu wodzisławskiego takich zmian nie zakładał. Oznacza to, że wartości procentowe miały zostać takie same, jakie uchwalono w 2011 r., kiedy to stawka bazowa była dużo niższa. W efekcie dieta przewodniczącego rady z 2 630 zł miała wzrosnąć do 4 208 zł, jego zastępców z 2 093 zł do 3 349 zł, nieetatowych członków zarządu z 2 281 zł do 3 650 zł, przewodniczącym stałej komisji rady z 1 959 zł do 3 135 zł, wiceprzewodniczącym komisji stałych z 1 556 zł do 2 490 zł, a szeregowym radnym z 1 422 zł do 2 276 zł.

Prawie maksymalna wypłata

W trakcie minionej sesji radni procedowali także uchwałę w sprawie ustalenia miesięcznego wynagrodzenia dla Starosty Wodzisławskiego Leszka Bizonia. W dokumencie zaproponowano, że jego wynagrodzenie (brutto) ma wynieść ogółem 19 870 zł. Wcześniej comiesięczna pensja starosty wynosiła 10 800 zł. Zauważmy, że minimalne wynagrodzenie starosty po nowelizacji przepisów może wynieść 16 942,80 zł, z kolei maksymalne – 20 041,50 zł. W projekcie uchwały zapisano, że składowe wynagrodzenia Leszka Bizonia to: wynagrodzenie zasadnicze – 10 300 zł, dodatek funkcyjny – 3 400 zł, dodatek specjalny – 4 110 zł, dodatek za wysługę lat – 2 060 zł.

Głosy sprzeciwy

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, ze po upublicznieniu proponowanych nowych diet powiatowych radnych wśród kadry pracowniczej wodzisławskiego starostwa dosłownie zawrzało. – Ludzie są źli. Radni będą zarabiać więcej niż urzędnicy – słyszeliśmy. Także w trakcie sesji co poniektórzy radni podkreślali tę kwestię. – Nie mogę się zgodzić by dieta radnego była wyższa niż wynagrodzenie przeciętnego pracownika naszego starostwa – grzmiała radna Danuta Maćkowska. – Podwyżki nie należą się nam radnym, ale właśnie tym ludziom, dzięki którym prosperujemy i działamy, którzy wykonują za nas bardzo dużą ilość pracy – mówiła stanowczo. Radnej Maćkowskiej wtórował m.in. radny Ireneusz Serwotka. – Nie róbmy skoku na kasę. Miejmy trochę umiaru – apelował. – Skoro ustawodawca zobowiązał nas do podniesienia stawki bazowej, to oczywiście musimy to uszanować, ale nie podnośmy sobie diet do prawie maksymalnych wartości. Tak wysokich podwyżek w historii tego samorządu jeszcze nie było – podkreślał proponując obniżenie procentowych wartości.

Argumentacja podwyżek

Podwyżek bronili m.in. przewodniczący rady Adam Krzyżak oraz członek zarządu Jan Zemło. – To ustawy rządowe wymuszają na nas podejmowanie takich kroków – mówił ten drugi. – Uważam, że zaproponowane kwoty są adekwatne do wielkości naszego powiatu, jego prestiżu i do działań przez nas podejmowanych – dodał radny Zemło. Przewodniczący Krzyżak zwrócił natomiast uwagę, że powiat pod wodzą starosty Bizonia bardzo dobrze funkcjonuje, tym samym należy mu się podwyżka wynagrodzenia. – Znajdując się między maksymalną a minimalną wartością wynagrodzenia pana starosty, kwota 95% jest kwotą adekwatną i moim zdaniem takie powinno być jego wynagrodzenie – mówił.

Wyniki głosowania

Po długiej dyskusji radni przeszli w końcu do głosowania. Za uchwałą w sprawie ustalenia miesięcznego wynagrodzenia dla Starosty Wodzisławskiego Pana Leszka Bizonia w zaproponowanej wcześniej formie zagłosowało 19 radnych, 3 było przeciwko, 4 wstrzymało się od głosu, 1 radny był nieobecny podczas głosowania. W efekcie dokument wszedł w życie z dniem podjęcia, ale z mocą obowiązującą od 1 sierpnia 2021 r. Oznacza to, że starosta za ten czas otrzyma wyrównanie. Następnie radni głosowali nad uchwałą w sprawie ustalenia wysokości i zasad naliczania oraz wypłacania diet radnym. Za głosowało 14 radnych, 4 było przeciwko, a 7 wstrzymało się od głosu. Ten dokument wejdzie w życie od 1 grudnia 2021 r.

(juk)