Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (1091) Data wydania: 19.10.21
Czytaj e-gazetę

Czy włodarze naszych miast zdążą z wymianą pieców w budynkach komunalnych?

W kwietniu 2017 roku została przegłosowana uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego. O konieczności wymiany najstarszych pieców do końca tego roku wiadomo od czterech lat. Sprawdzamy jak sprawy się mają w zasobach komunalnych naszych miast.

POWIAT WODZISŁAWSKI Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej do końca 2021 r. należy zaprzestać używania wszystkich kotłów bez tabliczki znamionowej oraz tych wyprodukowanych przed 2007 r. Zapytaliśmy włodarzy naszych miast o to, czy w zasobach miejskich wszystkie piece bezklasowe zostały już wymienione, ile pieców zostało wymienionych od momentu wejścia w życie uchwały antysmogowej, a także o to, ile pieców jeszcze czeka na wymianę i kiedy zostanie to zrobione.

Jak to wygląda w Rydułtowach?

Miasto Rydułtowy podjęło działania w zakresie wymiany źródeł ciepła znajdujących się w zasobach miejskich. W obiektach miejskich zostały zlikwidowane kotłownie węglowe obsługiwane przez kotły węglowe. Od wejścia w życie uchwały antysmogowej zostały wymienione i zlikwidowane piece w 36 mieszkaniach na Osiedlu Karola w ramach prowadzonego zadania inwestycyjnego pod nazwą: „Przyłączenie budynków mieszkalnych na Osiedlu Karola w Rydułtowach do ciepłociągu wraz z ich termomodernizacją”, w 3 budynkach mieszkalnych komunalnych: w budynku przy ul. Barwnej 1, budynku przy ul. Radoszowskiej 123, ul. Generała Józefa Bema 103a w ramach prowadzonego zadania inwestycyjnego pod nazwą: „Poprawa efektywności energetycznej w mieszkalnych budynkach komunalnych w Rydułtowach”. W ramach powyższego zadania, zostaną jeszcze wymienione źródła ciepła w 10 komunalnych budynkach mieszkalnych. Źródłem ciepła, po przeprowadzonej kompleksowej termomodernizacji i likwidacji kotłów węglowych i pieców, będzie węzeł wymiennikowy zasilany z sieci ciepłowniczej lub  kotłownia gazowa. Budynki przy ul. Barwnej 6 i przy ul. Romualda Traugutta 273 zostaną doposażone również w instalację centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz instalację solarną. Ponadto, dla budynku mieszkalnego komunalnego nr 21 zlokalizowanego na osiedlu Karola złożono wniosek o dofinansowanie w ramach zadania „Poprawa efektywności energetycznej budynku komunalnego – Osiedle Karola 21 w Rydułtowach w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Obecnie trwa procedura jego oceny.

Czy Radlin zdążył wymienić źródła ciepła?

Włodarze Radlina zapewniają, że zdecydowana większość miejskich zasobów ma już ekologiczne źródła ciepła, a proces przechodzenia na ogrzewanie z ciepłociągu lub z gazociągu rozpoczął się już kilka lat przed tym zanim weszła w życie uchwała antysmogowa. Dla przykładu, proces przechodzenia z pieców węglowych na ogrzewanie gazowe na osiedlu przy ul. Mikołajczyka realizowany jest już od 2013 roku. – Pozostały nam dwa budynki do dokończenia i całe osiedle przy ulicy Mikołajczyka już w tym roku będzie w całości ogrzewane siecią gazową – poinformował Marek Gajda, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Radlina.

Większość z miejskich jednostek użyteczności publicznej od początku była ogrzewana sieciowo z ciepłociągu – tak jest w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, Miejskim Ośrodku Kultury i w Sportowej Szkole Podstawowej nr 2, która obecnie jest również termomodernizowana. Podobnie wygląda sytuacja w Centrum Usług Społecznych i w Świetlicy Środowiskowej „Koliba”. Z kolei budynek „Sokolni” i Ośrodek Pomocy Społecznej w Radlinie ogrzewane są gazem.

W przypadku niektórych szkół przejście na nowoczesne a przy tym ekologiczne źródła ciepła nastąpiło przy okazji większych inwestycji. Tak było np. w Szkole Podstawowej nr 4, gdzie ogrzewanie gazowe i panele fotowoltaiczne zastąpiły piec na węgiel. – Najczęściej posiłkujemy się w takich sytuacjach pozyskanymi środkami zewnętrznymi – unijnymi lub krajowymi. Zwłaszcza dofinansowania dla inwestycji ekologicznych ze strony WFOŚiGW w Katowicach są od wielu lat ogromnym wsparciem dla śląskich gmin – poinformował M. Gajda.

Wymiany na osiedlach

W Radlinie od 2017 roku, kiedy weszła w życie uchwała antysmogowa, systematycznie były wymieniane nieekologiczne źródła ciepła na osiedlu Mikołajczyka, Mielęckiego, Korfantego i Hallera. Jak podał radliński magistrat, obecnie prawie cała sieć miejskich budynków spełnia ekologiczne wymogi. Wyjątkiem są dwie lokalizacje – przy ul. Hallera 32 i Rydułtowskiej 43, jednak w obydwu przypadkach jest już zaplanowana termomodernizacja budynków i przyłączenie ogrzewania sieciowego.

W Pszowie opóźnił się gaz

Miasto Pszów do tej pory sukcesywnie wymieniało piece węglowe w swoich nieruchomościach. Wyjątkiem pozostały trzy lokalizacje: Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 3 oraz Przedszkole nr 4 w Krzyżkowicach. Należy jednak dodać, że piece węglowe w obiektach w Krzyżkowicach miały być wymienione już w tym roku na ogrzewanie gazowe, natomiast opóźniła się realizacja podłączeń gazowych. – To spowodowało konieczność korzystania z pieców jeszcze w tym sezonie. W przyszłym roku powinniśmy wymienić na ogrzewanie gazowe te pozostałe piece, co zamknie nam sprawę węglowego ogrzewania w obiektach komunalnych – podkreśla Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa. Warto dodać, że z wymienionych jednostek, tylko piec w budynku byłego gimnazjum ma ponad 10 lat i miał być wymieniony po podłączeniu sieci gazowej w pierwszej kolejności. Pozostałe kotły są młodsze, a więc nie podlegają jeszcze obowiązkowi wymiany.

A co z Wodzisławiem Śląskim?

Jak przekazuje nam miejska spółka Domaro, od wejścia w życie uchwały antysmogowej dokonano wymiany 3 pieców w lokalnych kotłowniach c.o. na kotły piątej generacji na łączną kwotę wynoszącą prawie 43 tys. zł. Dodatkowo w ramach projektu pn. Eko-Starówka wykonano podłączenia do sieci ciepłowniczej 5 kamienic, gdzie zlikwidowano 47 indywidualnych źródeł ciepła. Wartość pełnego projektu wraz z termomodernizacją wyniosła nieco ponad 2 mln zł. Obecnie spółka realizuje projekt, w ramach którego do sieci ciepłowniczej zostanie podłączona ostatnia kamienica, gdzie pozostają 2 indywidualne źródła ciepła.

Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śl. Justyna Zagola informuje nas z kolei, jak wygląda ogrzewanie budynków użyteczności publicznej. – Budynki przy ul. Bogumińskiej 4, 4a, 4b są podłączone do sieci ciepłowniczej – przekazuje. Pani naczelnik dodaje, że dworzec kolejowy od początku jego powstania ogrzewany jest przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, z kolei budynek gdzie mieści się straż miejska ogrzewany jest gazem.

W zakresie jednostek oświatowych jedynie Szkoła Podstawowa nr 1 ogrzewana jest kotłem węglowym. – Modernizacja szkolnej kotłowni została zaplanowana. Powinna zostać wykonana w bieżącym roku – mówi nam Justyna Zagola wyjaśniając, że wówczas placówka będzie ogrzewana gazem. Pozostałe placówki oświatowe ogrzewane są przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej lub własnymi kotłami gazowymi bądź olejowymi.

W ramach dofinansowanego ze środków unijnych zadania pn. Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej w Wodzisławiu Śl. wymieniono także kocioł w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 oraz dokonano zmiany źródła ogrzewania w budynku Służb Komunalnych Miasta na ogrzewanie gazowe. W jednostkach OSP Kokoszyce oraz OSP Radlin II dokonano wymiany kotłów na gazowe, a w OSP Turzyczka dokonano wymiany na kocioł na pelet. Obecnie trwa termomodernizacja w pozostałych dwóch remizach: OSP Jedłownik – zaplanowano kocioł gazowy oraz OSP Zawada gdzie zaplanowano kocioł na pellet.

(apa), (juk), (ska)