Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (1086) Data wydania: 14.09.21
Czytaj e-gazetę

Ekonowiny: Nie wszystkie rośliny są mile widziane

Las Murckowski w Katowicach, Las Dąbrowa w Gliwicach i Łęg nad Młynówką w gm. Ciasna – z tych trzech rezerwatów pracownicy RDOŚ regularnie usuwają rdestowce. To bardzo inwazyjne i niebezpieczne dla naszej rodzimej przyrody rośliny.

Prace w Lesie Murckowskim przeprowadziliśmy wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa Katowice, ich pomoc w tym zakresie jest nieoceniona. To dlatego, że usuwanie rdestowców to bardzo mozolna i nierówna walka. Rośliny te rosną bardzo szybko. Raz usunięte, zazwyczaj, przez kłącza okryte w ziemi, szybko pojawiają się znowu. A są bardzo niezapieczone, bo przez szybki wzrost i duże liście zabierają światło i przestrzeń innym roślinom. Dlatego tam, gdzie pojawia się rdestowiec, szybko przestaje rosnąć cokolwiek innego. Stąd często nad brzegami rzek czy wzdłuż lasów i dróg możemy spotkać ogromne kępy rdestowców i nic poza tym.

Rdestowca staramy się usuwać dwa razy do roku, późną wiosną i latem, tak aby nie zakwitł. Ścinamy bądź wyrywamy rośliny na zasadzie selektywnej – wszystkie inne rosnące pod lub wokół rdestowca rośliny pozostawiamy na swoich miejscach. Pozwala to na swoiste promowanie rozwoju pozostałych roślin, w tym małych drzew i krzewów. Pierwsze efekty tych prac zaobserwowaliśmy w tym roku. Rdestowiec nie zwiększa zajętego areału i traci na sile ekspansji, a miejscami wręcz wycofuje się.

Najbardziej rozpowszechniony w Polsce jest obecnie rdestowiec japoński (znany również jako ostrokończysty), o charakterystycznych, dużych liściach. Pozostałe, również niebezpieczne, pojawiające się w Polsce gatunki to rdestowiec sachaliński oraz forma pośrednia obu – rdestowiec pośredni, zwany również czeskim.

Warto pamiętać, że wprowadzenie do środowiska gatunków obcych jest zabronione, a na jego import, hodowlę, rozmnażanie i sprzedaż konieczna jest zgoda Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Raz wprowadzony do środowiska gatunek, bardzo trudno usunąć. I odwrotnie, gatunek raz wyparty przy gatunki inwazyjne, bardzo trudno przywrócić.

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja