Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Ponad połowa chętnych nie otrzyma wsparcia na wymianę kopciuchów

09.03.2021 00:00 sub

24 lutego zakończył się nabór wniosków o dofinansowanie wymiany starych kopciuchów na terenie gminy Gorzyce. Zainteresowanie było rekordowe. Złożono 630 wniosków!

GORZYCE Mieszkańcy gminy mogli składać wnioski o dofinansowanie wymiany kopciuchów w trzech wariantach: na kocioł węglowy lub na biomasę, na kocioł gazowy, olejowy lub elektryczny oraz na pompę ciepła. Zainteresowanie okazało się ogromne. Złożono 310 wniosków na kotły węglowej i na biomasę, 240 wniosków na kotły gazowe lub olejowe i elektryczne i 80 wniosków na pompy ciepła.

Z uwagi na liczbę złożonych wniosków Rada Gminy Gorzyce na sesji 25 lutego zwiększyła środki finansowe na realizację zadania. Według wstępnych założeń Programu wymiany źródeł ciepła na terenie gminy Gorzyce planowano, że gmina w 2021 r. przekaże dotacje do 80 kotłów na ekogroszek lub biomasę (maksymalna kwota dotacji to 5 tys. zł), 50 kotłów gazowych, olejowych lub elektrycznych (maksymalna kwota dotacji to 7 tys. zł) i 15 pomp ciepła (maksymalna kwota dotacji to 10 tys. zł). Po zmianach liczby dotacji wzrosły do 120 dla kotłów na paliwo stałe, 120 do kotłów gazowych, elektrycznych i olejowych oraz 30 pomp ciepła.

– Nakłady finansowe na zadanie zwiększono o kwotę 840 tys. zł do 1 mln 751 tys. zł – podkreśla Daniel Jakubczyk, wójt gminy Gorzyce.

Mimo zwiększenia puli środków i tak jednak ponad połowa z tych, którzy złożyli wnioski o dotacje, pieniędzy nie otrzyma. O tym kto je otrzyma, zdecyduje losowanie. Jak tłumaczy wójt, z uwagi na konieczność weryfikacji złożonych wniosków, w tym przeprowadzenia wyjaśnień z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem S.A. gmina planuje wstępnie przeprowadzenie losowania na koniec marca 2021 r. – Informacja na temat losowania zostanie zamieszczona na stronie internetowej gminy z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem – zaznacza Jakubczyk. I przypomina, że realizacja zadania, w tym ponoszenie wydatków na realizację inwestycji, może nastąpić dopiero po podpisaniu indywidualnej umowy z gminą.(art)

  • Numer: 10 (1059)
  • Data wydania: 09.03.21
Czytaj e-gazetę