Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Mobilne planetarium zachwyciło uczniów

09.03.2021 00:00 sub

RYDUŁTOWY Między 2 a 5 marca uczniowie mieli świetną okazję, aby poznać gwiazdy, otaczające nas planety, a nawet udać się w podróż do komety. Wszystko za sprawą mobilnego planetarium, które odwiedziło Szkołę Podstawową nr 2 w Rydułtowach, jako pierwszą na śląsku placówkę po długiej przerwie związanej z pandemią koronawirusa.

Napełniana powietrzem kopuła o średnicy 5 m stanęła na sali gimnastycznej SP 2 w Rydułtowach. Dzieci mogły korzystać z niej od wtorku 2 marca do piątku 5 marca, z pomocą oddelegowanych w tym celu pracownic Śląskiego Planetarium w Chorzowie. Do kopuły wejść może jednocześnie pół klasy (od 10 do 13 osób) oraz nauczyciel. W tym czasie druga połowa klasy ma zorganizowane zajęcia świetlicowe. Ogółem w czasie czterech dni zajęcia edukacyjne w planetarium mogą odbyć wszystkie klasy 1-3 czyli około 200 uczniów. – Już w ubiegłym roku planowaliśmy wizytę planetarium w naszej placówce, jednak pandemia pokrzyżowała te plany i zajęcia mobilnego planetarium w szkołach zostały zawieszone. W związku z tym po powrocie do szkół uczniów klas I-III poprosiliśmy ponownie o możliwość przyjazdu do naszej szkoły. To udało się zaplanować na początek marca – mówi Joanna Gapińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Rydułtowach.

Gwiazdy zamiast wycieczek

Wizytę mobilnego planetarium w Rydułtowach pomogła zaaranżować była nauczycielka SP 2, a obecnie dyrektor Departamentu Edukacji,Nauki i Współpracy z Młodzieżą Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Danuta Maćkowska. Z niecodziennej atrakcji dla uczniów zadowolony jest także burmistrz Marcin Połomski, który chciałby, aby planetarium odwiedziło docelowo wszystkie placówki w mieście. Wiadomo już, że na przełomie marca i kwietnia pracownicy Planetarium Śląskiego w Chorzowie odwiedzą ponownie Rydułtowy, goszcząc w SP1. – Dzieci obecnie pozbawione są dodatkowych zajęć, które odbywały się normalnie w ramach działania szkoły, dlatego mobilne planetarium jest dla nich świetnym rozwiązaniem. Nie mamy obecnie wycieczek ekologicznych, wyjść do kina i teatru, bo dopiero te instytucje zostały otwarte. Dzieci dzięki mobilnemu planetarium mogą w ciekawy sposób zgłębiać wiedzę i rozbudza to także ich zainteresowania. Jeśli któryś z uczniów wyjdzie z seansu zaciekawiony, później na własną rękę stara się pogłębiać wiedzę o kosmosie z rodzicami. To cenna inicjatywa i cieszymy się z tego, że możemy u nas gościć planetarium – podkreśla Joanna Gapińska.

Dla młodszych i starszych

W repertuarze planetarium są dwa seanse. Jeden „Przy ulicy astronomów” na podstawie książki Wandy Chotomskiej to propozycja dla maluszków, która opowiada o gwiazdach, gwiazdozbiorach i planetach w formie piosenek i ciekawych animacji. – Drugi seans to „Kometa nad szwajcarską doliną”, który jest sztandarowym seansem z Planetarium Śląskiego w Chorzowie, dostosowanym do cyfrowej wersji projektora w mobilnym planetarium. To podróż do komety, w której przewodnikiem jest Mikołaj Kopernik – wyjaśniają pracownice planetarium, które odwiedziły Rydułtowy i dzięki bezprzewodowej łączności z projektorem wewnątrz kopuły nie muszą wchodzić do wnętrza razem z uczniami, a jednocześnie kontrolować wyświetlany na kopule materiał, stojąc z boku. Kolejnymi miejscowościami, jakie ma odwiedzić mobilne planetarium będą Siemianowice Śląskie i Ćwiklice. W najbliższych planach jest odwiedzenie szkół, które planowały wizyty mobilnego planetarium do końca ubiegłego roku szkolnego.Szymon Kamczyk


Sprostowanie

Dwa tygodnie temu w artykule dwie „Dwie dekady Czesława Burka” napisaliśmy, że wójt Lubomi jest najdłużej piastującym bez przerwy stanowisko włodarzem w powiecie wodzisławskim. Tymczasem, jak słusznie zwrócił nam uwagę Tomasz Miler, dyrektor MOK Radlin, jeszcze dłużej stanowisko włodarza – od 1997 r. bez przerwy – piastuje burmistrz Radlina Barbara Magiera. Za błąd przepraszamy.

  • Numer: 10 (1059)
  • Data wydania: 09.03.21
Czytaj e-gazetę