Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (1058) Data wydania: 02.03.21
Czytaj e-gazetę

Miej oko na oko

W nowej codzienności dobry wzrok ma kluczowe znaczenie. Niestety, praca i nauka zdalna obciążają go jak nigdy dotąd. Dlatego dziś szczególnie ważne jest dbanie o oczy – za pomocą regularnych badań wzroku, ćwiczeń oczu i bezpiecznego korzystania z urządzeń cyfrowych, w oparciu o zalecenia specjalistów ochrony wzroku.

Nie chcesz płakać – mrugaj

Według badania zrealizowanego w lipcu 2020 przez SW Research na zlecenie firmy Hoya Lens Poland, nawet 40% z nas spędza przed komputerem ponad 8 godzin dziennie. Aktualnie już nie tylko praca i nauka, ale również zakupy, rozrywka i kontakty społeczne w dużej mierze zostały przeniesione do sieci. Dla części z nas oczywistym jest fakt, że wysokoenergetyczne światło niebieskie emitowane przez ekran komputera oraz innych urządzeń elektronicznych, wpływa niekorzystnie na nasze oczy. Jednak na tym problemy się nie kończą. W normalnych warunkach mrugamy około 15 – 20 razy na minutę, co jest gwarancją odpowiedniego nawilżenia oczu. Ta częstotliwość podczas pracy przy komputerze znacząco się obniża. Co więcej, ewolucyjnie nasz wzrok przystosowany jest do patrzenia w dal. Najlepiej więc gdy patrzymy na przedmioty znajdujące się w różnych odległościach, blisko i daleko. Patrząc długo w ekran komputera lub smartfona zaburzamy te proporcje, skupiając wzrok na jednym obiekcie wyłącznie w bliskiej odległości, co może prowadzić do pojawienia się dyskomfortu: bólu głowy, oczu, czy okresowego pogorszenia widzenia. Na szczęście, stosując się do prostych zaleceń ekspertów możemy skutecznie chronić nasz wzrok i uniknąć przykrych problemów.

Nasze główne zaniedbania

Niestety, nie dbamy o wzrok regularnie. Nawet wśród użytkowników okularów 51% odwiedza specjalistę ochrony wzroku rzadziej niż raz w roku. Osoby, które stosują już korekcję wzroku, powinny badać wzrok najlepiej corocznie. Nie bójmy się zasięgnąć porady optometrysty bądź okulisty, gdy cokolwiek dzieje się z naszym wzrokiem. W przypadku jakichkolwiek zmian chorobowych nigdy nie próbujmy „leczyć” ich samodzielnie. Zaniechanie badań kontrolnych, nieodpowiednio dobrane soczewki okularowe, intensywne korzystanie z urządzeń cyfrowych to spore ryzyko. Może doprowadzić nie tylko do nieprzyjemnych objawów cyfrowego zmęczenia wzroku, ale także pogłębiających się wad wzroku.

Zasady, które warto wcielić w życie

Wystarczy przyjrzeć się naszym codziennym nawykom i stosować się do kilku prostych zasad, które skutecznie pomogą chronić wzrok.

1. Zadbaj o stanowisko swojej pracy. Jeśli to możliwe, zapewnijmy sobie dostęp naturalnego światła, najlepiej ustawiając komputer bokiem do okna. Ekran ustawmy tak, by nie pojawiały się na nim refleksy odbitego światła, które dodatkowo męczą nasz wzrok. Odpowiednia odległość od monitora powinna wynosić około 50 – 70 cm (można przyjąć odległość wyprostowanej ręki), przy czym wzrok powinien być na wysokość górnego brzegu monitora. Należy także unikać wysokich poziomów jasności ekranu.

2. Pamiętaj, że nie tylko twoje ciało, ale i oczy potrzebują ćwiczeń. Już dwie godziny dziennie spędzone przed komputerem, tabletem czy telefonem mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Bóle głowy w części skroniowej czy w okolicach oczodołu mogą być spowodowane cyfrowym zmęczeniem wzroku. Pamiętajmy, że nasze oczy, podobnie jak nasze ciało, wymagają regularnych ćwiczeń i odpoczynku. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran monitora to dla nich ogromny wysiłek. Dlatego warto wykonywać codziennie proste ćwiczenia, takie jak zataczanie oczami ósemek lub patrzenie na boki pod różnymi kątami. Warto też po każdych 20 minutach patrzenia na ekran, przenieść spojrzenie na 20 sekund na odległość około 6 metrów (20 stóp). Przy przeniesieniu wzroku daleko starajmy się dostrzec szczegóły tego, co obserwujemy. Po chwili poczujemy, jak wzrok się odpręża. Dobrze wykorzystać tę chwilę i świadomie zrelaksować oczy. Takie ćwiczenie łatwo zapamiętać: 20/20/20.

3. Ważna jest prawidłowa higiena narządu wzroku. Kiedy czujemy że oczy są suche nawilżajmy je odpowiednimi kroplami, najlepiej bez konserwantów, a do zmywania makijażu stosujmy specjalne płyny do demakijażu – te przeznaczone do skóry mogą podrażniać powieki. Skuteczne są też ciepłe kompresy na powieki, które działają relaksująco – wystarczy w ciepłej, przegotowanej wodzie namoczyć gazik kosmetyczny i na kilka minut położyć go na zamknięte powiek.

4. Nie kupujmy okularów „z bazaru”. Niestety jest to wciąż popularne zjawisko. Kupując gotowe okulary w aptece, drogerii lub na stacji benzynowej szkodzimy naszym oczom. Okulary te mogą występować tylko w określonym zakresie mocy, od +1.00 do +3.50 dioptrii. Ponadto mają taką samą moc dla oka prawego i lewego, co oznacza że są bezużyteczne dla osób z różnowzrocznością, czyli dla większości z nas. Okulary które kupujemy w salonie optycznym, czyli okulary na receptę są idealnie dopasowane. Uwzględniają nasze wartości korekcyjne, różnowzroczność, astygmatyzm, a także inne indywidualne parametry, takie jak rozstaw źrenic czy odległość soczewki od oka. Odwiedzając optyka mamy też wpływ na wybór i dopasowanie oprawy okularowej, dzięki czemu okulary nie uciskają i nie zsuwają się z nosa.