Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (1027) Data wydania: 28.07.20
Czytaj e-gazetę

Wszystkie auta posła

W świecie polityki można mieć także czas na pasję. W tym przypadku to kolekcjonowanie miniaturowych klasyków polskiej motoryzacji.

REGION Okazuje się, że biura poselskie mogą być nie tylko miejscami spotkań z mieszkańcami i załatwiania spraw, ale również swego rodzaju galerią. Tak jest w przypadku posła Grzegorza Matusiaka, który w swoim biurze w Jastrzębiu-Zdroju kolekcjonuje… modele samochodów osobowych i autobusów z okresu PRL i nie tylko.

Wchodząc do biura posła Grzegorza Matusiaka w Jastrzębiu-Zdroju przy Mazowieckiej ma się wrażenie, że wchodzi się do galerii, specyficznego muzeum albo pokoju dziecięcego. Na ścianach i w gablotach znajduje się bowiem mnogość różnego rodzaju miniatur samochodów. – Skoda, polonez, żiguli, wartburg – wymienia poseł, wskazując konkretne modele. – Miniaturki zbieram od początku mojej kadencji sejmowej, od 2011 roku. Model, od którego wszystko się zaczęło to warszawa M20, dzisiaj stoi na specjalnym miejscu i mam trzy wielkości. Pierwszy dostałem od kolegi. Największy ma wartość ponad 3 tys. zł i jest w pełni ruchomy. Kręcąc korbką otwierają się szyby, światła świecą po zapaleniu, chyba tylko wycieraczki nie są ruchome – mówi poseł, wskazując czerwoną warszawę na specjalnym miejscu, gdzie na ścianie widnieje dodatkowo duże zdjęcie tego samego samochodu. Ten model jest szczególny, bo właściciel kolekcji pamięta go z dzieciństwa. – Kiedy miałem może 5 lat jechałem z rodzicami do Łodzi i wtedy właśnie jechaliśmy takim taxi. Do tej pory pamiętam to przeżycie, gdy na dworcu Łódź Kaliska wsiadałem do tego samochodu. Prawie cała ta kolekcja to dla mnie taka sentymentalna podróż – podkreśla poseł Grzegorz Matusiak.

Małe i duże klasyki motoryzacji

Część miniatur pochodzi z sąsiednich krajów. Wśród nich jest np. samochód rakietowy z Rosji, który nawet wydaje odgłosy wystrzału. Są wartburgi z NRD, są auta produkcji czechosłowackiej. – Użytkowałem kiedyś citroena, dlatego w kolekcji też znalazł swoje miejsce. Mam także modele, które otrzymałem od znajomych z podróży zagranicznych. Jest drewniany model z Malezji, a także riksze. Poseł też przywozi małe auta z podróży zagranicznych.

Patrząc w gabloty nie sposób nie zauważyć charakterystycznej czarnej wołgi, która według miejskich legend była odpowiedzialna za porwania ludzi. Jest też model warszawy, którą jeździł biskup Karol Wojtyła od 1958 do 1977 roku. To także model M20, ale w odpowiednim kolorze i w opisanym pudełku. W kolekcji nie brakuje oczywiście maluchów. Podobnie jak duża warszawa, na specjalnym miejscu w biurze posła stoi duży model fiata 126p, również w pełni ruchomy i z idealnie odwzorowanym silnikiem.

Wspomnienia z Wodzisławia i Jastrzębia

Sporą część kolekcji zajmują autobusy różnych marek. Od razu rzucają się w oczy ustawione w rzędzie modele o takim samym wyglądzie. To żółto-białe autosany. – Śmieję się, że to cała baza PKS Wodzisław. Zresztą tak właśnie wyglądała. Tutaj natomiast jest osinobus, który wielu pamięta jeszcze z pracy na kopalni. Takie osinobusy woziły pracowników do jastrzębskich zakładów. A ten to jelcz z przyczepką, którym dojeżdżałem do szkoły w Bielsku-Białej. Jastrzębie nie dysponowało wówczas taką liczbą miejsc w średnich szkołach zawodowych, a zainteresowanie było ogromne – wskazując konkretne modele wspomina Grzegorz Matusiak. W kolekcji znajdziemy także śmieciarkę w charakterystycznym pomarańczowym kolorze. – To auto jest z Jastrzębia. Po rejestracji rozpoznał to kolega. Ten model jest odwzorowaniem śmieciarek, które właśnie jeździły w Jastrzębiu-Zdroju – mówi poseł, zapowiadając swoje plany na przyszłość. – Wiadomo, że moja kadencja poselska nie będzie trwać wiecznie, więc przyjdzie czas, że nie będzie już miejsca na tę kolekcję. Tak myślę, że wtedy wystawię modele na licytację charytatywną. Kolekcjonerów jest wielu, a jeśli w ten sposób będzie można komuś pomóc, to tym bardziej będzie to dobry argument – podkreśla Grzegorz Matusiak. Szymon Kamczyk