Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (1016) Data wydania: 12.05.20
Czytaj e-gazetę

Przygotowali piosenkę na 100. urodziny Św. Jana Pawła II

18 maja mija 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. W Pszowie miały odbyć się specjalne obchody tej rocznicy, bo Jan Paweł II jest honorowym obywatelem miasta. Z powodu pandemii to dojdą one do skutku, jednak grupa mieszkańców Pszowa, Rydułtów i okolicy postanowiła upamiętnić papieża Polaka muzyką.

PSZÓW Duet Marka Fibica i Dawida Klimanka ma na koncie już dwie wspólne produkcje: piosenkę „Jesteśmy z wami” na Mundial 2018 oraz utwór „Pierwsza gwiazdka” wydany z okazji Bożego Narodzenia w ubiegłym roku. W sobotę 9 maja premierę miała trzecia ich produkcja „Na zawsze święty”, przy której do współpracy zaproszono wokalistkę Żanetę Czogalik i czernickiego filmowca Bogusława Porwoła. – Wiersz, do którego w tym roku Dawid Klimanek stworzył muzykę, powstał krótko po śmierci Jana Pawła II. Ten wiersz był recytowany m.in. na konkursie w Ontario w Kanadzie, gdzie 12-letnia Adrianna Serra zdobyła wówczas 3. miejsce. Zapis tej recytacji zobaczyć można na Youtube. Teraz natomiast chcieliśmy stworzyć coś w celu upamiętnienia setnych urodzin naszego papieża – mówi Marek Fibic, autor tekstu i inicjator powstania piosenki „Na zawsze święty”. – Piosenka miała być zaśpiewana w pszowskiej bazylice z okazji uroczystości urodzinowych Jana Pawła II. Postanowiliśmy więc zrobić teledysk i opublikować w Internecie – dodaje Marek Fibic. – Od momentu przekazania mi przez Marka jego wizji i treści wiersza układanie linii melodycznej i aranżacja trwała z przerwami około dwóch miesięcy – mówi Dawid Klimanek. Nagraniem ścieżek dźwiękowych zajęło się studio z Rydułtów NTN Records.

Z kamerą trafili do Rud

Klip do nowego utworu powstał w urokliwym miejscu – Rudach w powiecie raciborskim. – Na kręcenie teledysku wybraliśmy sanktuarium w Rudach. Po ustaleniach z proboszczem i uzyskaniu zgody przystąpiliśmy do kręcenia. Praca zajęła nam około 6 godzin. Proboszcz i wikary wzięli także udział w teledysku – mówi nam Bogusław Porwoł, który stanął za kamerą i zajął się montażem ujęć. Co istotne, w produkcji wykorzystano również archiwalne filmy z wizyt papieża w Żywcu w 1995 roku oraz w Wadowicach w 1999 roku, pozyskane od lokalnych archiwistów.

Warto podkreślić, że parafia w Rudach była niegdyś odwiedzana przez Karola Wojtyłę. Kiedy ciotka przyszłego papieża rozpoczęła w 1947 roku pracę jako nauczycielka w podrybnickich Stodołach, młody ksiądz Karol odwiedzał ją w letnich miesiącach. Wtedy korzystał z pokoju gościnnego u państwa Piechów. Karol Wojtyła odwiedzał Stodoły dwa lub trzy razy. – Teraz już nie pamiętam. Zawsze jednak bywał tu przez ok. dwa tygodnie. Podczas pobytu spacerował po okolicy, po naszych lasach. Wędrował do Rud, medytował i modlił się. Kiedy wracał na nocleg, graliśmy razem szmacianką. Jako, że mój ojciec nie wrócił z wojny, mieliśmy tylko mamę. Kiedy przyjeżdżał ksiądz Karol, był dla mnie i mojego brata trochę jak ojciec. Czasem podglądaliśmy go przez drzwi do jego pokoju, jak modlił się leżąc krzyżem na ziemi. Mama wtedy mówiła nam, że mamy brać przykład – wspominał jeszcze niedawno Grzegorz Piecha, pielęgnujący obecnie historię rodzinnych powiązań z Janem Pawłem II.

Wspomnienia i wsparcie

Premiera klipu odbyła się w serwisie Youtube w sobotę 9 maja. – Dla mnie, jak i dla wielu osób Jan Paweł II był wielkim autorytetem. Choć obecnie pojawiają się różne dyskusje co do jego postaci, za życia swoją postawą wskazywał drogę. Byłem na spotkaniach w Gliwicach, Krakowie, a później obiecałem sobie, że jeśli przyjedzie raz jeszcze to również pojadę. To niestety nie doszło do skutku przez chorobę Ojca Świętego – wspomina Marek Fibic. Klip z okazji urodzin papieża Polaka mógł ujrzeć światło dzienne dzięki pomocy lokalnego przedsiębiorcy, również z historią z Janem Pawłem II w tle. – Teledysk udało się zrealizować dzięki wsparciu finansowemu pana Ernestyna Janety, który w 2000 roku z żoną uczestniczył w osobistej audiencji u Ojca Świętego, a później utrzymywał stały kontakt, m.in. przesyłając życzenia świąteczne papieżowi. Ten, co ciekawe, odpisywał na listy. Nasza produkcja nie mogłaby powstać bez tego wsparcia – podkreśla Marek Fibic, zachęcając do obejrzenia teledysku do piosenki.Szymon Kamczyk