Czwartek, 28 stycznia 2021

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Radni apelują do prezydenta. Ten odpowiada: „realizujemy swoje zadania i obowiązki”

21.04.2020 00:00 sub

Część wodzisławskich radnych wystosowała apel do prezydenta Mieczysława Kiecy w sprawie działań samorządu w sytuacji epidemii koronawirusa. Szef miasta pismem był zaskoczony.

WODZISŁAW ŚL. W związku z wybuchem ogniska epidemii w Powiatowym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. większość koalicyjna wodzisławskiej rady zwróciła się do prezydenta Mieczysława Kiecy o podjęcie działań w celu przygotowania miasta na możliwość ponownego wybuchu ogniska koronawirusa i niedopuszczenie do jego rozprzestrzenienia się. W efekcie 15 kwietnia radni skierowali do niego pismo w tej sprawie.

Radni zawnioskowali o trzy kwestie

W piśmie radni wymienili trzy kwestie, jakimi, ich zdaniem, zająć powinien się prezydent miasta w związku z epidemią. Pierwszą jest zapewnienie lub sfinansowanie dla mieszkańców wymazobusu. Miałby on wesprzeć wodzisławian przebywających w kwarantannie i oczekujących na wykonanie testu. Następną sprawą, o jaką zaapelowali radni, było zapewnienie miejsc noclegowych dla służb medycznych, które nie chcą narazić na zakażenie koronawirusem swoich najbliższych. „Miasto posiada miejsca noclegowe w SP nr 28, które jako pierwsze można przekazać dla personelu medycznego. W drugiej kolejności, idąc za przykładem innych miast, miasto we współpracy ze starostą wodzisławskim powinno podjąć rozmowy z właścicielami hoteli w celu ewentualnego zabezpieczenia dla personelu medycznego miejsc hotelowych w prywatnych hotelach, które są obecnie zamknięte” podkreślali w piśmie radni. Trzecią kwestią, o jaką zawnioskowali to wyznaczenie miejsca, które w przypadku rozprzestrzenienia się koronawirusa zostałoby zamienione w punkt sanitarny. Wymieniają, że mogłyby to być np. sala gimnastyczna lub aula szkolna.

Prezydent zaskoczony apelem

Mieczysław Kieca apel radnych przyjął z zaskoczeniem. Wyjaśnił, że 14 kwietnia zorganizował dla rajców wideokonferencję, podczas której informował ich o nieustannie podejmowanych działaniach na polu walki z epidemią. W piśmie, będącym odpowiedzią na pismo radnych, wymienił, kiedy i jakie działania oraz decyzje zostały podjęte w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania epidemii koronawirusa. „Realizujemy swoje zadania i obowiązki, starając się zatroszczyć o każdy możliwy aspekt bezpieczeństwa mieszkańców Wodzisławia Śl.” – podkreślił w liście prezydent Kieca. Odpowiedział również na zawarte w apelu prośby radnych. „Wyznaczenie jednego miejsca, które w przypadku rozprzestrzeniania się koronawirusa zostałoby zamienione w punkt sanitarny, ze względu na bardzo złożoną specyfikę istniejącej sytuacji, jest obecnie nieuzasadnionym i pozbawionym większego sensu działaniem. Miasto ma wyznaczone obiekty na organizację zastępczych miejsc szpitalnych w razie takiej konieczności” – wyjaśnił. Dodał, że 17 i 18 marca została zaktualizowana oraz zweryfikowana baza hotelowa funkcjonująca na terenie Wodzisławia Śl. „Pracownicy Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta nawiązali kontakt z właścicielami i zarządcami hoteli, rozeznając aktualną ilość miejsc noclegowych możliwych do wykorzystania zarówno dla osób odbywających nakazaną kwarantannę, jak i np. personelu medycznego w celu zapewnienia noclegu w razie takiej konieczności” – wyjaśnił Kieca. Dodał, że ponadto 23 marca na jego polecenie dyrektor SP nr 28 przekazał do magistratu klucze do bursy przyszkolnej celem wykorzystania w razie zaistniałej potrzeby. Z kolei sprawa wymazobusa 15 kwietnia została rozwiązana. Z inicjatywy starosty Leszka Bizonia odbył się wideo-konwent miast i gmin powiatu wodzisławskiego z udziałem inspektora sanitarnego, podczas którego zapadła decyzja o sfinansowaniu przez lokalne samorządy wymazobusu dla mieszkańców powiatu, o czym piszemy na stronie 10.(juk)

  • Numer: 16 (1013)
  • Data wydania: 21.04.20
Czytaj e-gazetę