Sobota, 23 stycznia 2021

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Epidemia koronawirusa:

Kącik ZUS

21.04.2020 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Jesteśmy rodzicami sześcioletniej dziewczynki. Oboje teraz mamy pracę zdalną, wykonujemy ją w domu, przy okazji mając pod opieką córeczkę, nie zawsze jednak można w pełni skupić się na pracy. Czy jedno z nas może skorzystać z dodatkowego zasiłku nad dzieckiem w wieku do lat 8 uczęszczającego do szkoły lub przedszkola? Dodam tylko, że zarówno ja jak i mąż jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę.

Jak najbardziej, Pani, albo mąż może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Pod warunkiem przerwania wykonywania pracy i wystąpienia z wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za czas sprawowania opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem szkoły lub przedszkola, do których dziecko uczęszczało.

Pracowałam w latach 1992 – 1998 w Niemczech, czy te lata pracy będą mi zaliczone do emerytury w Polsce?

Generalnie do emerytur ustalanych z tzw. systemu zreformowanego dla urodzonych po 31.12.1948 r. zagraniczny staż ubezpieczeniowy nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do emerytury, gdyż do nowej emerytury nie ma wymogu udowodnienia minimalnego okresu pracy. W przypadku ustalania emerytur dla urodzonych przed 1949 r. gdy wymagane jest, oprócz osiągnięcia wieku emerytalnego, udowodnienie określonego stażu ubezpieczeniowego w przypadku osób, które w Polsce nie przepracowały wymaganego okresu, możemy doliczyć zagraniczny staż ubezpieczeniowy. Wysokość takiej emerytury z zaliczeniem zagranicznego okresu pracy ustalimy w wysokości proporcjonalnej, jako stosunek polskich okresów ubezpieczenia do sumy polskich i zagranicznych okresów ubezpieczenia. Będziemy wypłacać emeryturę tylko za staż ubezpieczeniowy w Polsce. Za pracę w innym państwie UE albo EFTA lub kraju, z którym mamy podpisaną dwustronną umowę o zabezpieczeniu społecznym, zapłaci instytucja tego państwa. Warto dodać, że zasady uwzględniania zagranicznych okresów pracy dotyczą również ustalania prawa do rent z tytułu niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych, gdy wymagane jest udowodnienie minimalnego okresu pracy.

Pracuję na kopalni jako pracownik fizyczny (elektryk). Jestem zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy pod zmienią. U mnie na zakładzie wymagają, aby przychodzić w soboty i niedziele do pracy, no a później wiadomo „zetka” za sobotę lub niedzielę. Pytanie następujące - jak jest to traktowane przez ZUS? Trzeba odrabiać czy nie?

Pracownicy kopalń zatrudnieni pod ziemią na stanowiskach robotniczych, nie muszą odrabiać dni wolnych za przepracowane soboty, niedziele i dni świąteczne. Do stażu pracy pod ziemią ZUS zaliczy okres pracy pod ziemią wskazany w zaświadczeniu pracy, czyli na przykład od 15.06.2018 r. do 24.09.2019 r. tj. 1 rok, 3 miesiące i 10 dni. Gdyby w tym okresie pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, wówczas ZUS odliczy okres zwolnienia lekarskiego od wyliczonego okresu pracy pod ziemią.

  • Numer: 16 (1013)
  • Data wydania: 21.04.20
Czytaj e-gazetę