środa, 20 stycznia 2021

imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

RSS

Epidemia koronawirusa:

Szpital częściowo wznawia działalność

21.04.2020 00:00 sub

Na taką wiadomość mieszkańcy czekali od ponad dwóch tygodni. Wygląda na to, że sytuacja w wodzisławskiej lecznicy się stabilizuje. W efekcie szpital wznawia działalność.

WODZISŁAW ŚL. Epidemia koronawirusa w Powiatowym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. wygasa. - Sytuacja zaczyna się stabilizować z czego bardzo się cieszymy - mówi tamtejszy dyrektor Krzysztof Kowalik.

Ponad pół tysiąca badań

Przypomnimy, że pierwszy przypadek zarażenia Covid-19 stwierdzono 31 marca u jednego z pacjentów oddziału chirurgi ogólnej. W efekcie badaniom na jego obecność poddano osoby, które na skutek kontaktu z pacjentem mogły ulec zakażeniu. Liczba chorych sukcesywnie wzrastała. Ostatecznie (stan na 16.04) licznik zakażonych zatrzymał się na 75 osobach. Na tę liczbę składa się 26 pacjentów oraz 49 medyków.

Pacjenci, u których stwierdzono obecność koronawirusa, przekazano do tzw. szpitali jednoimiennych w Raciborzu i Tychach. Z kolei pracownicy wracają do zdrowia w domu lub w specjalnie przygotowanym izolatorium na terenie szpitala w Rydułtowach. W sumie od 30 marca do 16 kwietnia wodzisławska lecznica pobrała 522 wymazów od 72 pacjentów oraz 278 pracowników. – Niektórym pacjentom, jak i naszej kadrze pobierano wymazy do badań dwukrotnie - mówi dyrektor Kowalik. W wielu przypadkach konieczne było wykonanie tzw. testów kontrolnych, potwierdzających wcześniejszy negatywny wynik. Dotąd spłynęło 481 wyników z laboratorium.

Wznawiają działalność

Konsekwencją stwierdzenia zakażenia Covid-19 wśród pacjentów i załogi wodzisławskiego szpitala było zamknięcia lecznicy dla nowych pacjentów od 2 kwietnia. Zawieszono przyjęcia na izbach przyjęć, zarówno w Wodzisławiu Śl., jak i Rydułtowach, a także na wszystkich oddziałach szpitalnych, z wyjątkiem pediatrii w Rydułtowach. Czynna była tylko świąteczna opieka medyczna w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach. 17 kwietnia, po decyzji dyrekcji ponownie otwarto szpital dla nowych pacjentów. - 17 kwietnia zostały wznowione przyjęcia pacjentów na izbach przyjęć w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach - informuje szef wodzisławskiego PPZOZ-u. Dodaje, że działalność wznawiają również oddziały: chorób wewnętrznych oraz neurologiczny z pododdziałem udarowym. Z kolei oddziały: chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii ogólnej, ginekologiczno-położniczy, anestezjologii i intensywnej terapii oraz neonatologiczny będą sukcesywnie uruchamiane w terminie późniejszym, po zakończeniu na tych oddziałach dochodzenia epidemiologicznego i powrocie do pracy personelu objętego kwarantanną. Z kolei 20 kwietnia, w godzinach popołudniowych, Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. poinformowało, że 21 kwietnia od godz. 8.00 wznowiona zostanie praca oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej, oddziału ginekologiczno-położniczego oraz oddziału neonatologicznego szpitala w Wodzisławiu Śl. Działalność wznowi również blok operacyjny oraz trakt porodowy. W dalszym ciągu zamknięty jest oddział chirurgii ogólnej oraz anestezjologii i intensywnej terapii - do czasu zakończenia postępowania epidemiologicznego i powrotu personelu objętego kwarantanną do pracy.Justyna Koniszewska

  • Numer: 16 (1013)
  • Data wydania: 21.04.20
Czytaj e-gazetę