Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (1011) Data wydania: 07.04.20
Czytaj e-gazetę

Koronawirus na kopalniach. Prawie 30 osób na kwarantannie

W dwóch zakładach górniczych w powiecie potwierdzono u pracowników zakażenie koronawirusem. Jakie wprowadzono środki ochrony dla załogi?

RYDUŁTOWY, RADLIN Epidemia koronawirusa dotarła na kopalnie w powiecie wodzisławskim. W piątek 3 kwietnia do dyrekcji Ruchu Rydułtowy dotarła informacja o zakażeniu dwóch pielęgniarek z punktu medycznego. W niedzielę zakażenie potwierdzono u pracownika szybowego Ruchu Marcel.

Pracownicy należącej do PGG kopalni zespolonej KWK ROW już zdążyli się przyzwyczaić do procedur związanych z epidemią. Od kilku tygodni na wejściu mierzy się im temperaturę, co chwila powtarzane są informacje o konieczności noszenia masek itp. Mimo to górnicy już od początku pojawienia się koronawirusa w Polsce obawiali się, że po pojawieniu się patogenu wśród pracowników kopalni, infekcja rozprzestrzeni się niezwykle szybko. W piątkowy poranek stało się to, co nieuniknione. Potwierdzono, że osoby zarażone pracowały na kopalni w Rydułtowach. Pracowały, bo w punkcie medycznym pielęgniarki ostatni raz były obecne we wtorek 31 marca. Kobiety są pracowniczkami firmy zewnętrznej, obsługującej punkt opatrunkowy w zakładzie. - Zgodnie z procedurami wdrożonymi w Polskiej Grupie Górniczej S.A. niezwłocznie powiadomiono o tym fakcie pracowników, którzy mieli bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi w miejscu pracy (łącznie 8 osób). Pracownicy zostali skierowani na dwutygodniową kwarantannę oraz zobowiązani do kontaktu ze służbami sanitarnymi. W punkcie opatrunkowym przeprowadzono także standardową dezynfekcję. Sztab kryzysowy PGG S.A. jest w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi – informuje Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG. W przypadku pojawienia się objawów u pracowników skierowanych na kwarantannę lub któregokolwiek z innych pracowników, muszą oni niezwłocznie zgłosić ten fakt służbom sanitarnym oraz dyrekcji zakładu. Zakład w Rydułtowach pracuje normalnie.

Na Marcelu zarażony z oddziału szybowego

Podobnie jest w kopalni Marcel, gdzie w niedzielę 5 kwietnia potwierdzono wykrycie koronawirusa u jednego pracownika oddziału szybowego w Marklowicach. – W niedzielę sztab kryzysowy Polskiej Grupy Górniczej S.A. został poinformowany, że u jednego z pracowników oddziału szybowego Ruchu Marcel kopalni zespolonej ROW potwierdzono zakażenie koronawirusem. Pracownik jest obecnie hospitalizowany w szpitalu zakaźnym w Raciborzu. Ostatni raz był obecny w miejscu pracy we wtorek 31 marca - przekazał nam 5 kwietnia Tomasz Głogowski. Podobnie jak na terenie zakładu w Rydułtowach, również w kopalni Marcel niezwłocznie powiadomiono pracowników, którzy mieli bezpośredni kontakt z zarażonym. To łącznie 20 osób. - Odział szybowy Ruchu Marcel pracuje normalnie, kopalnia nie odnotowała przerw w wydobyciu. Procedury wdrożone w PGG S.A. w związku z sytuacją epidemiczną zadziałały prawidłowo - twierdzi rzecznik PGG.

Zabezpieczenia – oczekiwania kontra rzeczywistość

Jak podkreślają służby informacyjne PGG, spółka podjęła wiele działań, aby chronić pracowników i zminimalizować ryzyko zarażenia. Na terenie wszystkich oddziałów stworzono dodatkowe punkty do mycia i dezynfekcji rąk. Ograniczono ilość osób w górniczych wyciągach szybowych, a podczas zjazdów i wyjazdów wprowadzono bezwzględny nakaz używania masek ochronnych. Systematycznie przeprowadzana jest także dezynfekcja najbardziej newralgicznych miejsc - łaźni, lampowni, cechowni i ważnych ciągów komunikacyjnych. Codziennie odbywa się pomiar temperatury u wchodzących na teren zakładu pracowników. W niektórych zakładach PGG wprowadziła również kamery termowizyjne do sprawdzania temperatury wchodzących pracowników bez przestojów. Górnicy jednak (m.in. w wiadomościach do naszej redakcji) zwracają uwagę na niestosowanie się do niektórych zaleceń, np. ograniczenia liczby osób w szoli. - Stoimy jak śledzie w puszce – pisze jeden z naszych Czytelników. Skonfrontowaliśmy te zarzuty z informacjami PGG. - Liczba osób w wyciągu szybowym została ograniczona, oczywiście to nie tak, że jadą tylko dwie osoby. W jednej kopalni nie udało się tego zrobić z powodów technicznych, w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej – wyjaśnia nam Tomasz Głogowski.Szymon Kamczyk