Piątek, 3 lipca 2020

imieniny: Anatola, Jacka, Ottona

RSS

Ekonowiny: Pomagają naszym bocianom

31.03.2020 00:00 sub

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach i spółka Tauron Dystrybucja zawarły porozumienie ws. współpracy na rzecz ochrony bociana białego.

Planowane w ramach współpracy działania będą miały charakter przede wszystkim promocyjny i edukacyjny. Jednym z efektów współpracy będą wspólnie wypracowane materiały i kampanie poświęcone bocianom i sposobom ich ochrony. Współpraca nie wyklucza również wspólnych działań interwencyjnych. Zdarza się bowiem, że gniazda zakładane przez ptaki na słupach energetycznych stwarzają zagrożenie, zarówno dla nich samych jak i dla ludzi. Bocianie gniazdo, budowane przez lata, potrafi osiągnąć wagę kilkuset kilogramów, a nawet kilku ton.

Poza współpracą ze spółką Tauron Dystrybucja, RDOŚ prowadzi również własne działania polegające na ochronie bociana białego. Współpraca z RDOŚ również dla energetyków nie jest pierwszym działaniem na rzecz bocianów.

Bocian biały w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej, polegającej głównie na zabezpieczeniu jego miejsc lęgowych. W Polsce gniazduje ponad 50 tys. par tych ptaków. Ponad 60% z nich swoje gniazda zakłada na słupach energetycznych. (eco)

  • Numer: 13 (1010)
  • Data wydania: 31.03.20
Czytaj e-gazetę