środa, 8 lipca 2020

imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

RSS

Powiat otrzyma większe środki na przebudowę Mszańskiej i Turskiej

31.03.2020 00:00 sub

POWIAT Powiat Wodzisławski pozyskał prawie 1,5 mln zł więcej na przebudowę ul. Mszańskiej w Wodzisławiu Śl. i Turskiej w Mszanie. Początkowo inwestycja miała być dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie 2 mln 790 tys. zł. Ostatecznie okazało się jednak, że zadanie to otrzymało również dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020, tyle że o 1 mln 488 tys. zł wyższe niż z FDS. Zarząd Powiatu zdecydował więc o skorzystaniu z drugiej opcji.

W marcu ubiegłego roku władze Powiatu zgłosiły wniosek o dofinansowanie zadania pod nazwą: „Przebudowa drogi powiatowej nr 5021S ul. Mszańska w Wodzisławiu Śląskim i ul. Turska w Mszanie” zarówno do Funduszu Dróg Samorządowych, jak i do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020. Wszystko po to, by zwiększyć szansę na pozyskanie dodatkowych środków na realizację inwestycji. W lipcu Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach pozytywnie rozpatrzył wniosek o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. We wrześniu Powiat ogłosił przetarg na realizację inwestycji. Pod koniec listopada podpisano umowę z wykonawcą AUTO-TRANS Asfalty Sp. z o.o. z Gierałtowic.

Kilka tygodni temu okazało się, że również wniosek powiatu do RPO przeszedł pozytywną weryfikację i otrzymał rekomendacje do dofinansowania w kwocie 4 mln 279 tys. zł, z czego wkład własny wyniósłby 1 mln 337 tys. zł. W przypadku Fundusz Dróg Samorządowych wkłady własny jest prawie o 1,5 mln zł większy niż w przypadku RPO. Dlatego władze powiatu ostatecznie zdecydowały o zmianie źródła finansowania inwestycji. Decyzja ta pozwala na spore oszczędności, co w dzisiejszej sytuacji napiętych budżetów i konieczności szukania oszczędności jest argumentem najważniejszym.

Przypomnijmy, że przedsięwzięcie obejmuje kompletną modernizację 1,8 km odcinka drogi od skrzyżowania ul. Mszańskiej z Czarnieckiego w Wodzisławiu Śl. do skrzyżowania ul. Turskiej z Skrzyszowską w Mszanie wraz z pracami towarzyszącymi. Obniżona będzie także niweleta drogi na odcinku od skrzyżowania z ul. Czarnieckiego do posesji nr 1A (na miejscu byłego wiaduktu drogowego). Zakończenie robót zaplanowano na październik tego roku.(red.)

  • Numer: 13 (1010)
  • Data wydania: 31.03.20
Czytaj e-gazetę