środa, 8 lipca 2020

imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

RSS

Chętnych do niesienia pomocy nie brakuje

31.03.2020 00:00 sub

Zagrożenie epidemią spowodowało falę pomocy dla osób starszych i nie wychodzących z domu. Najczęściej młodzi ludzie chcą nieodpłatnie robić zakupy.

REGION Pomimo wielu utrudnień i niepewności mieszkańców regionu po ogłoszeniu stanu epidemii, nie brakuje pozytywnych informacji. Wielu młodych mieszkańców regionu chce nieść pomoc osobom starszym oraz tym, którzy nie chcą opuszczać swoich mieszkań. Czy taka pomoc jest możliwa w sytuacji zakazu wychodzenia z domu bez wyraźnej potrzeby?

Należy rozwiąć wątpliwości – jednym z wyjątków od zakazu wychodzenia z domu, które podkreślają przedstawiciele rządu, jest wolontariat. Zaliczają się do niego osoby, które na rzecz starszych i potrzebujących robią zakupy, wychodzą z psem, czy chodzą do apteki. A takich przykładów pozytywnych postaw nie trzeba szukać daleko. W Wodzisławiu Śląskim pomoc oferuje seniorom np. 5. Drużyna Harcerska „Wilk”. - Jeśli obawiacie się wirusa i potrzebujecie pomocy, chętnie służymy pomocą w pójściu na zakupy i do apteki - zapewniają harcerze. Aby uzyskać pomoc wystarczy zadzwonić pod numer 516 765 695 lub 692 542 591. Indywidualnie swoją pomoc zapowiadają również osoby związane z samorządem. Przykładem może być wiceprzewodniczący Rady Miasta Rydułtowy Marek Wystyrk. - Jeżeli potrzebujesz wsparcia (zwłaszcza osoby starsze, samotne, opuszczone) np w postaci zrobienia zakupów w sklepie czy aptece to zadzwoń a postaram się pomóc. Wiem, że to właśnie te osoby są szczególnie narażone na działanie koronowirusa więc proponuję swoją konkretną pomoc. Jeżeli ktoś zna takie osoby to dajcie znać. Mogę się z nimi skontaktować i zaoferować wsparcie. W obecnym ciężkim czasie tyle mogę- informuje Marek Wystyrk na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Młodzi gotowi do pomocy

Z kolei europoseł Łukasz Kohut z Rybnika informuje w mediach społecznościowych o gotowości jego zespołu do niesienia pomocy. - Jeżeli ktoś z Państwa ogranicza wyjścia z domu w trosce o swoje zdrowie to chciałbym zaproponować pomoc w zakupach. Poniżej zostawiam numery kontaktowe na które bez przeszkód mogą państwo się zwrócić a my postaramy się pomóc przywożąc państwu niezbędne zakupy do domu. Pomoc dostępna jest na terenie województwa Śląskiego i proszę uprzejmie o zgłaszanie się w razie potrzeby do moich przyjaciół i współpracowników - poinformował Łukasz Kohut, jako jeden z pierwszych już 9 marca. W Wodzisławiu Śląskim są to dwie osoby: Przemysław Kozłowski (tel. 609 442 509) oraz Klaudia Szubert (tel. 726 452 438).

Aplikacja do organizacji pomocy

Dodajmy, że powstała również aplikacja dla osób, które chciałyby pomóc, a także tych, które są chętne do pomocy. Aplikację stworzył mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju Jakub Król ze swoimi współpracownikami. Program polega na tym, że po zarejestrowaniu można wyszukać sobie wolontariusza, lub osobę potrzebującą. Aplikacja przyda się nie tylko w czasie zagrożenia epidemicznego.

Szczegóły i możliwość pobrania aplikacji I help You na stronie app.ihelpyou.app/home. Szymon Kamczyk

  • Numer: 13 (1010)
  • Data wydania: 31.03.20
Czytaj e-gazetę