środa, 8 lipca 2020

imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

RSS

Pierwsza komunia w dobie koronawirusa. Są dwa warianty

31.03.2020 00:00 sub

Zarządzenie ks. abp Wiktora Skworca reguluje również organizację Pierwszej komunii świętej na terenie archidiecezji katowickiej. Rozważa w nim dwa warianty odbycia się uroczystości. Oba zależą od tego, jak długo potrwa epidemia koronawirusa na terenie naszego kraju.

REGION W maju uczniowie klas trzecich szkół podstawowych uczęszczający na lekcje religii zwyczajowo przystępują do Pierwszej komunii świętej. Uroczystość, do której przygotowania trwają od początku roku szkolnego, w tym roku może nie odbyć się w tradycyjnej formie. Metropolita Katowicki ks. abp Wiktor Skworc odniósł się do tej kwestii w swoim zarządzeniu wydanym 25 marca.

W komunikacie czytamy, że do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjęta jest zasada, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, to nie będą organizowane dla nich także żadne zajęcia w parafii (w tym pierwszych spowiedzi). Po Wielkanocy rozpatrywane są dwa warianty, które zależą od sytuacji w kraju i stanu epidemii.

Wariant pierwszy zakłada, że jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, to należy odwołać wszystkie I Komunie święte do czasu jej ustania. Z kolei drugi przewiduje, że jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek ma być rozpatrywany indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.

„Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę. Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło” - czytamy w komunikacie metropolity katowickiego.(juk)

  • Numer: 13 (1010)
  • Data wydania: 31.03.20
Czytaj e-gazetę