środa, 8 lipca 2020

imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

RSS

Samorządy przeznaczają pieniądze dla szpitali i rezygnują z imprez

31.03.2020 00:00 sub

300 tys. zł - tyle pieniędzy wodzisławscy radni przekazali powiatowej lecznicy. Nie spełniły się za to wcześniejsze zapowiedzi prezydenta Kiecy, co do wsparcia w kwocie 50 tys. zł raciborskiego szpitala. Pomysł ten zablokowali radni.

WODZISŁAW ŚL. RADLIN W trakcie marcowego posiedzenia wodzisławscy radni pochylali się nad kilkunastoma projektami uchwał. Dwa z nich dotyczyły pomocy dla dwóch lecznic w naszym regionie. Chodzi o Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. oraz Szpital Rejonowy im. dr Józefa Rostka w Raciborzu. Decyzją radnych pomoc otrzyma rydułtowsko-wodzisławska lecznica.

Potrzebna nowa aparatura

Kilka dni temu dyrektor PPZOZ-u Krzysztof Kowalik na ręce prezydenta Wodzisławia Śl. Mieczysława Kiecy skierował pismo. Podkreślił w nim, ze w związku ze szczególną sytuacją epidemiologiczną, jaka zaistniała na terenie całego kraju, jak również decyzją wojewody śląskiego, na lecznicę nałożono obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości. Dlatego zwrócił się z prośbą o udzielenie wsparcia finansowego szpitalowi na zakup aparatury medycznej. W szczególności o pomoc w kupnie mobilnej aparatury ultrasonograficznej do oceny układu oddechowego i układu krążenia na potrzeby wodzisławskiej izby przyjęć oraz przewoźnego aparatu rentgenowskiego na potrzeby oddziału pediatrycznego w Rydułtowach.

Zamiast zabawy, ochrona zdrowia

Prezydent Kieca przystał na prośbę dyrektora Kowalika. W efekcie przedstawił radnym projekt uchwały ws. udzielenia pomocy finansowej z budżetu miasta dla powiatu wodzisławskiego z przeznaczeniem na wydatki w zakresie wyposażenia w aparaturę i sprzęt medyczny PPZOZ. Kwota pomocy opiewała na 200 tys. zł. Środki miały pochodzić z dotychczasowego budżetu Wodzisławskiego Centrum Kultury. - W obecnym stanie zagrożenia najpewniej nie uda się zorganizować czerwcowych dni miasta. Patrzymy, jak po kolei odwoływane są duże i mniejsze wydarzenia w całym kraju i na świecie. To odpowiedzialne, mające na celu ochronę naszego zdrowia i bezpieczeństwa, decyzje. Sądzę, że powinniśmy podjąć podobną. A zaoszczędzone środki przekazać właśnie na walkę z koronawirusem – tłumaczył Mieczysław Kieca. Radni przychylili się do wniosku prezydenta. Ponadto zdecydowali, że zaproponowaną pulę pieniędzy powiększą o dodatkowe 100 tys. zł. W efekcie wodzisławskiej lecznicy przekazali 300 tys. zł.

Racibórz bez pieniędzy

20 marca prezydent Kieca informował, że rozmawiał ze starostą raciborskim Grzegorzem Swobodą. Tematem rozmów było m.in. wsparcie finansowe Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka w Raciborzu przez wodzisławski samorząd. Przypomnijmy, że w związku z trudną sytuacją w kraju, związaną z zagrożeniem epidemicznym wirusem SARS - CoV-2 placówka została przekształcona tymczasowo w placówkę zakaźną. W efekcie są tam leczeni tylko pacjenci cierpiący z powodu chorób zakaźnych, w tym przede wszystkim zarażonych koronawirusem. Podczas sesji prezydent przedstawił radnym projekt uchwały zakładający wsparcie raciborskiej lecznicy i starostwa raciborskiego w wysokości 50 tys. zł. Rajcy większością głosów nie poparli jego propozycji. - Nie wykluczmy pomocy w późniejszym czasie. Na ten moment priorytetem jest zabezpieczenie naszego szpitala - argumentował w trakcie obrad przewodniczący rady Dezyderiusz Szwagrzak.

Radlin wsparł nasz powiatowy szpital

Również radlińscy radni podjęli uchwałę w sprawie udzielenia wsparcia PPZOZ-ie w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. z przeznaczeniem na przedsięwzięcia, których celem jest walka z zagrożeniem ze strony koronawirusa. Zdecydowali o udzieleniu lecznicy pomocy w kwocie 20 tys. zł. Co ciekawe pierwotnie planowali pieniądze przekazać raciborskiemu szpitalowi. Zmienili decyzję, po wyjaśnieniach Burmistrz Radlina Barbary Magiery, która tłumaczyła, że Racibórz ma szansę otrzymać pieniądze z innych źródeł np. z Ministerstwa Zdrowia, a wodzisławski szpital nie. Stąd potrzeba wsparcia dla tej lecznicy jest większa.

Pszów przekazał pieniądze Raciborzowi

Na sesji rady miasta, która odbyła się 25 marca w Pszowie, radni przychylili się do propozycji burmistrza w sprawie odwołania tegorocznych Dni Pszowa. Impreza zaplanowana na koniec maja nie dojdzie do skutku, bo nie wiadomo jak długo jeszcze potrwa sytuacja zagrożenia epidemicznego w kraju. Tym samym, odpowiadając na apel Szpitala Rejonowego im. dra Józefa Rostka w Raciborzu, który został przekształcony w szpital zakaźny dla zarażonych koronawirusem. Radni Pszowa postanowili wesprzeć szpital kwotą 25 tys. zł, które miały być przeznaczone na Dni Pszowa. W dniu sesji do biura rady wpłynął również apel o pomoc finansową dyrektora szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach. Ta kwestia będzie jednak rozstrzygana na kolejnej sesji.(juk), (ska)

  • Numer: 13 (1010)
  • Data wydania: 31.03.20
Czytaj e-gazetę