Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (1008) Data wydania: 17.03.20
Czytaj e-gazetę

Muzealnicy proszą o pomoc w dotarciu do pamiątek strażackich

Pamiątki związane z historią wodzisławskiego pożarnictwa pilnie poszukiwane. - Jeśli ktoś posiada archiwalne zdjęcia lub dokumenty związane z naszą strażą pożarną, zapraszamy do kontaktu - zachęcają pracownicy Muzeum w Wodzisławiu Śl.

WODZISŁAW Śl. W tym roku, w maju odbędzie się wielka uroczystość związana z nowego i pierwszego w dziejach jednostki sztandaru dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. W związku z tym wodzisławskie Muzeum zwraca się z prośbą o udostępnienie wszelkich materiałów związanych z historią pożarnictwa na terenach naszego miasta.

Są już pierwsze efekty poszukiwań strażackich pamiątek. Pracownicy muzeum dotarli do pruskiego odznaczenia związanego z historią miejskiej ochotniczej straży pożarnej. Odznaczenie nosi nazwę: Erinnerungszeichen für Verdienste um das Feuerlöschwesen, co w języku polskim oznacza: pamiątkowy znak dla usług gaśniczych. W jego centralnej części widnieje postać ostatniego cesarza Niemiec, króla Prus Wilhelma II Hohenzollerna.

Jak tłumaczy Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śl., odkryte dokumenty w oddziale raciborskim Państwowego Archiwum w Raciborzu świadczą, że mistrz murarski Martin Sponer 10 czerwca 1911 r. złożył pismo do Rejencji w Opolu o uhonorowanie tą odznaką pięciu strażaków z okazji przypadającego jubileuszu 25-lecia istnienia wodzisławskiej jednostki. Osobami proponowanymi do odznaczenia byli zasłużeni weterani wodzisławskiej straży, którzy działali od początku jej założenia. Byli nimi: kupiec Wilhelm Ganczarski - drugi ogniomistrz, mistrz ślusarski Wilhelm Trunk - jako kierownik drużyny, mistrz szewski Josef Roesner - jako kierownik drużyny, szynkarz Hermann Roehnisch - kierownik drużyny oraz mistrz szewski Josef Siemko - jako kierownik sprzętów. - Jak wynika z zachowanego dokumentu, władze pruskie nie kwapiły się z odpowiedzią i nadały odznaczenie czterem proponowanym osobom z pominięciem szynkarza Hermana Roehnischa - zauważa dyrektor wodzisławskiego Muzeum. Dodaje, że odznaczenie Erinnerungszeichen für Verdienste um das Feuerlöschwesen wodzisławscy strażacy mieli nosić przypięte na piersi, po lewej stronie bez wstęgi.

Pracownicy muzeum w dalszym ciągu proszą wodzisławian o pomoc. - Liczy się każda pamiątka, zdjęcie, dokument czy relacja. Materiały, które zostaną nam udostępnione, czy wypożyczone, będą wykorzystane w nowo powstającej publikacji związanej z historią wodzisławskiej straży pożarnej. Dzięki Państwa pomocy możemy zrekonstruować przeszłość tej zasłużonej dla miasta jednostki – apeluje Sławomir Kulpa. Wszelkie materiały można przekazywać do wodzisławskiego Muzeum, którego siedziba mieści się obecnie przy Rynku 24.(juk)