Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (1001) Data wydania: 28.01.20
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Jak sprawdzić, czy dostanę rekompensatę? Jeśli by mi się należała, warto popracować jeszcze 3 lata, jeśli nie, mogłabym odejść na świadczenie kompensacyjne. Mam 56 lat i 37 lat pracy w szkole. Czy ZUS na mój wniosek udzieli mi odpowiedzi?

Rekompensata przysługuje osobom, które utraciły możliwość nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Rekompensata przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. jeśli przed 1 stycznia 2009 r. wykonywały przez co najmniej 15 lat prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Przy ustalaniu 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze zaliczymy wyłącznie okresy, w których praca była wykonywania w stale i w pełnym wymiarze czasu pracy . Nie uwzględnimy m.in. okresów niewykonywania pracy, za które wypłacono Pani wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Rekompensata nie jest świadczeniem samoistnym, stanowi ona dodatek do kapitału początkowego i łącznie z nim podlega waloryzacji. Jej wysokość oblicza się według wzoru określonego w art. 22 ustawy o emeryturach pomostowych. Oceny, czy spełni Pani warunki do przyznania rekompensaty dokonamy na podstawie złożonego wniosku o emeryturę. Decyzję o naliczeniu rekompensaty podejmiemy po ocenie złożonych dokumentów. Jednak aby uzyskać szczegółowych informacji na nurtujące Panią pytanie, proponuję skorzystać z porady doradcy emerytalnego. Doradca emerytalny wyjaśni od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym prognozowaną wysokość świadczenia kompensacyjnego i prognozowaną wysokość emerytury w zależności od wskazanego przez Panią planowanego momentu zakończenia aktywności zawodowej. Stanowisko to jest dostępne w każdej jednostce ZUS.

Przyznano mi zasiłek chorobowy. Z powodu kontroli za okres grudniowo-styczniowy ZUS pieniądze przeleje mi w lutym. Ja zwolnieniu będę raczej do porodu (zagrożona ciąża). Pytanie moje brzmi czy następna wypłata za następny pełny miesiąc będzie w styczniu? Jak to jest liczone i wypłacane? Zwolnienie kończy mi się w styczniu, ale na pewno zostanie przedłużone z powodu ryzyka.

ZUS wypłaca zasiłki na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień, jednak nie wcześniej niż po zakończeniu niezdolności do pracy. Na przykład: e-ZLA wydano na okres 1.12.2019r.- 14.12.2019r., to wypłata świadczenia może nastąpić najwcześniej po dacie zakończenia niezdolności za ten konkretny okres.

Termin wypłaty uzależniony jest oczywiście również od daty złożenia wniosku o wypłatę przedmiotowego zasiłku (w trakcie trwania ubezpieczenia pracowniczego w imieniu pracownika wniosek wysyła pracodawca).