Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Zmiany w jastrzębskich kopalniach

14.01.2020 00:00 sub

REGION Wraz z początkiem roku nastąpiły zmiany w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zmiany dotyczą nazw zakładów. Kopalni „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie” już nie ma, bo została podzielona na dwa zakłady. Ma to związek z budową nowej kopalni w Bziu, która będzie nosić nazwę „Jastrzębie-Bzie”.

Od nowego roku zmieniła się nazwa nowej kopalni. Zamiast „Bzie-Dębina” w budowie będzie „Jastrzębie-Bzie”. To oznacza, że kopalnia zespolona „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie” zmieni się w zakład złożony z dwóch ruchów i skróci nazwę na „Borynia-Zofiówka”. - Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA podjął decyzję, że od 1 stycznia 2020 roku zmienia się struktura organizacyjna dwóch kopalń. Z KWK „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie” wydzielono Ruch Jastrzębie, który podporządkowano kopalni „Bzie-Dębina” w budowie, nadając równocześnie zakładowi nową nazwę. Zmiana nazw obu zakładów ma charakter techniczno-organizacyjny. Wszystkie zadania realizowane przez kopalnie będą zgodne z przyjętym na 2020 rok Planem Techniczno-Ekonomicznym i ze Strategią JSW SA na lata 2020-2030 – informuje Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowa JSW S.A.

Nowa kopalnia to szyb „Jan Paweł” oraz budynki m.in. maszyny wyciągowej i tymczasowy budynek administracyjny. Szacowane zasoby węgla koksowego typu 35 w rejonie kopalni „Jastrzębie-Bzie” to 180 mln ton. Uruchomienie nowego zakładu znacząco zwiększy zdolności produkcyjne Jastrzębskiej Spółki Węglowej, bo docelowo kopalnia będzie wydobywać około 2 mln ton węgla koksowego rocznie. Pierwsza ściana ma zostać uruchomiona z końcem 2022 roku. Jastrzębska Spółka Węglowa zainwestuje w budowę zakładu 3 mld zł. (ska)

  • Numer: 2 (999)
  • Data wydania: 14.01.20
Czytaj e-gazetę