Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Spadek wodzisławskich liceów i techników w ogólnopolskim rankingu szkół

14.01.2020 00:00 sub

Na ten moment czekają nauczyciele, dyrektorzy i uczniowie szkół. Właśnie ogłoszono wyniki 22. rankingu „Perspektyw”. Jak wypadły wodzisławskie szkoły średnie? Okazuje się, że w większości odnotowały spadki w porównaniu do zeszłorocznego zestawienia.

WODZISŁAW ŚL. Miesięcznik „Perspektywy” jak co roku opublikował ogólnopolskie zestawienie najlepszych szkół średnich. „Nasz ranking to kopalnia wiedzy o szkołach w całej Polsce. Umożliwia porównywanie szkół, sprawdzanie ich sukcesów i słabszych stron, wyników na tle konkurencji” – czytamy na stronie internetowej gazety. Tamtejsi dziennikarze analizowali wyniki 2085 liceów ogólnokształcących oraz 1728 techników na terenie całego kraju. W efekcie powstała lista 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników. W zestawieniu prócz wodzisławskich placówek nie pojawiły się inne z terenu powiatu wodzisławskiego.

Najlepsze licea

Najlepszą szkołą z powiatu wodzisławskiego w kategorii liceów zostało Katolickie Liceum Ogólnokształcące. Szkoła zajęła 228. miejsce. W latach poprzednich nie była uwzględniana w rankingu. Na 338. miejscu znalazło się I Liceum Ogólnokształcące. To wyraźny skok, ponieważ w 2019 r. szkoła zajęła 453. miejsce. II Liceum Ogólnokształcące w ZSP uplasowało się na 657. miejscu i odnotowało spory spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy zajęło 421. miejsce. Na liście szkół znalazło się też Liceum Plastyczne, niestety odnotowało ono spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem i znalazło się w grupie szkół 1000+.

Technika ze spadkami

W rankingu techników również nie zabrakło placówek z naszego regionu. Na najwyższym 190. miejscu sklasyfikowano Technikum nr 3. Szkoła odnotowała wyraźny spadek, ponieważ rok temu znalazła się na miejscu 94. Spory spadek zanotowało też Technikum nr 1. W najnowszym rankingu plasuje się na 424. miejscu. Rok temu było znacznie wyżej, bo na 168. Niewielki spadek zaliczyło też Technikum nr 2. Na najnowszej liście jest 425. W 2019 było na 398. pozycji.

Na tle województwa

Ranking „Perspektyw” uwzględnia też pozycję szkół na tle poszczególnych województw. Wśród wodzisławskich liceów w województwie śląskim najlepsze miejsce zajęło Katolickie LO. Placówka uplasowała się na 25. pozycji.

Na 38. miejscu sklasyfikowano I LO. Miejsce 79. zajęło II LO w ZSP, a miejsce 120. Liceum Plastyczne. W przypadku techników: na 26. miejscu jest Technikum nr 3, 48. miejsce ma Technikum nr 1, a na 49. miejscu sklasyfikowano Technikum nr 2.

Ogólnopolscy triumfatorzy

W ogólnopolskim rankingu liceów na najwyższy stopień podium uplasowało się Uniwersyteckie LO w Toruniu. Na drugim miejscu znalazło się XIV LO w Warszawie. Trzecie jest, podobnie jak przed rokiem, V LO w Krakowie. W rankingu techników ponownie zwyciężyło Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie. Na drugim miejscu – Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu. A na trzecim – Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie.

Oceniali za pomocą kryteriów

Zgodnie z wytycznymi miesięcznika licea ogólnokształcące i technika zostały ocenione za pomocą kryteriów. W przypadku tych pierwszych placówek były to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Kryteria w przypadku techników dotyczyły: sukcesów szkoły w olimpiadach, wyników matur z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matur z przedmiotów dodatkowych i wyniki egzaminu zawodowego. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.(juk)

  • Numer: 2 (999)
  • Data wydania: 14.01.20
Czytaj e-gazetę