Niedziela, 1 listopada 2020

imieniny: Seweryna, Wiktoryny, Warcisława

RSS

Ekonowiny: Nowe domy dla naszych bocianów

05.11.2019 00:00 sub

W wybranych lokalizacjach na terenie całego województwa trwają prace renowacyjne i montażowe bocianich gniazd zlecone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Nowa platforma pod gniazdo stanęła m.in. w gliwickiej dzielnicy Wilcze Gardło.

Bocian biały w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej. W przypadku bociana białego oznacza ona budowę platform gniazdowych oraz wykaszanie i wypas łąk, które stanowią miejsce żerowania bocianów.

Bociany chętnie zakładają gniazda w pobliżu siedzib ludzkich. Ptaki wykorzystują w tym celu dachy budynków, drzewa, kominy oraz słupy energetyczne. Przez wiele lat bociany wykorzystują te same gniazda, corocznie dokładając nowy materiał. Przez to ich siedziby ważą kilkaset kilogramów, czasami nawet do kilku ton. To stwarza niebezpieczne sytuacje, zarówno dla ptaków, mogące doprowadzić do utraty lęgów, jak i dla ludzi.

Dlatego konieczna jest weryfikacja gniazd zgłaszanych przez mieszkańców i samorządy oraz wykonanie niezbędnych prac renowacyjnych. Zakres prac w zależności od indywidualnych potrzeb obejmuje: montaż konstrukcji metalowo-drewnianych (platform) na drzewach i obiektach budowlanych lub montaż wolnostojących słupów z platformami. W niektórych lokalizacjach wykonawca przycina również gałęzie drzew utrudniające dolot do gniazda. Ze starych gniazd usuwane są niebezpieczne dla ptaków elementy obce i nadmiar materiału, przez co gniazda stają się lżejsze.

W latach 2019-2020 na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach odnowionych zostanie 12 gniazd, położonych na terenie gmin Kłobuck, Lipie, Koniecpol, Kochanowice, Tworóg, Ożarowice, Siewierz, Zabrze, Gliwice, Tychy, Czerwonka-Leszczyny i Jeleśnia. Prace w pierwszych 8 lokalizacjach zostaną zakończone do końca listopada br. II etap prac rozpocznie się jesienią 2020 r. i obejmie kolejne 4 bocianie gniazda.(eco)

  • Numer: 45 (989)
  • Data wydania: 05.11.19
Czytaj e-gazetę