Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Duży Kaliber: Akt oskarżenia przeciwko byłemu proboszczowi Godowa

01.10.2019 00:00 sub

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach zakończyła śledztwo i skierowała akt oskarżenia przeciwko byłemu księdzu parafii w Godowie – Kazimierzowi G. oskarżonemu o doprowadzenie w latach 2001-2004 małoletnich do innych czynności seksualnych.

GODÓW, WODZISŁAW ŚL., GLIWICE Postępowanie zostało zainicjowane opublikowaniem przez jednego z pokrzywdzonych na profilu społecznościowym wpisu, z którego wynikało, że był on w przeszłości wykorzystywany seksualnie przez Kazimierza G. - księdza posługującego w jego rodzinnej parafii. Do autora wpisu zaczęły się zgłaszać inne osoby, które również ujawniły, że w przeszłości ks. Kazimierz G. także wobec nich dopuszczał się nadużyć seksualnych.

W toku śledztwa ustalono, iż w latach 2000-2006 ks. Kazimierz G. pełnił posługę kapłańską w parafii św. Józefa Robotnika w Godowie. W latach sprawowanej posługi wielokrotnie wykorzystywał on seksualnie małoletnie dzieci będące członkami różnych służb liturgicznych funkcjonujących przy parafii. Dysponował dużą kolekcją bajek, filmów i gier komputerowych oraz miał dostęp do Internetu. Zapraszał on do siebie dzieci pod pretekstem umożliwienia im zagrania na komputerze, obejrzenia bajki lub filmu, czy skorzystania z Internetu. Dzieci korzystały z zaproszenia księdza, wiele z nich nie miało bowiem w domu takich możliwości.

W toku śledztwa ustalono, iż działaniem księdza pokrzywdzonych zostało 15 dzieci poniżej 15. roku życia. Łącznie przedstawiono podejrzanemu 17 zarzutów. Kazimierz G. został zatrzymany 3 lipca 2019 roku, został tymczasowo aresztowany.

Sprawa toczyć się będzie przed Sądem Rejonowym w Wodzisławiu Śl. Akt oskarżenia przeciwko Kazimierzowi G. obejmuje czyny z art. 200 § 1 k.k. (kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.) oraz art. 197 § 2 k.k.(jeśli sprawca przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.) i art. 200 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. (jeżeli czyn wyczerpuje znamiona określone w dwóch albo więcej przepisach ustawy karnej, sąd skazuje za jedno przestępstwo na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów.(art)

  • Numer: 40 (984)
  • Data wydania: 01.10.19
Czytaj e-gazetę