Wtorek, 1 grudnia 2020

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Epidemia na Śląsku:

Ciepło popłynie z Koksowni. Ma być tanie, efektywne i niezawodne

01.10.2019 00:00 sub

Kolejna wizyta premiera Morawieckiego na Śląsku. Tym razem odwiedził radlińską Koksownię, gdzie powstaje nowoczesna elektrociepłownia. Ma ona zapewnić m.in. ciepło dla mieszkańców Radlina.

RADLIN 25 września odbyła się uroczystość podpisania porozumienia o współpracy w zakresie zaopatrzenia w ciepło systemowe mieszkańców Radlina. Umowa została podpisana przez JSW Koks, Polską Grupę Górniczą, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa oraz burmistrz Radlina Barbarę Magierę. - Zawarte porozumienie dowodzi, że efektywna współpraca biznesu z samorządem jest możliwa i korzystna dla wszystkich zainteresowanych - mówili zgodnie. Umowę podpisano w obecności m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, wiceministra energii Adama Gawędy, europosłanki Izabeli Kloc, wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka oraz zaproszonych gości z sektora górniczego, koksowniczego oraz energetycznego.

Najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce

Przypomnijmy, że 12 czerwca Koksownia Radlin podpisała umowę z raciborską firmą Rafako na budowę bloku energetycznego w kogeneracji o mocy 28 MWe i 37 MWt opalanego gazem koksowniczymi. Ma to być jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, spełniający wszystkie wymagania Unii Europejskiej. Aktualnie trwają prace projektowe i niebawem wykonawca wejdzie na plac budowy. Blok ma zostać zbudowana do listopada 2021 r. Docelowo zastąpi należącą do Polskiej Grupy Górniczej Elektrociepłownię Marcel, która uczestnicząc w derogacji ciepłowniczej, zostanie wyłączona za trzy lata. - Jej technologia jest przestarzała, nieekonomiczna i nie spełnia wymogów środowiskowych. Budowa nowego bloku zwiększy efektywność energetyczną i jednocześnie zmniejszy uciążliwości środowiskowe - komentuje wiceminister energii Adam Gawęda. Inwestycja to koszt około 289 mln zł. W ponad 70% zostanie sfinansowana ze środków zewnętrznych.

Ma być tanio i niezawodnie

Konsekwencją energetycznej inwestycji ma być przede wszystkim produkcja energii elektrycznej i pary na potrzeby własne Koksowni. Da również możliwość sprzedaży nadmiaru energii i ciepła odbiorcom zewnętrznym, w tym mieszkańcom Radlina i południowych dzielnic Rybnika. Jak podkreśla Włodzimierz Hereźniak, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej dzięki temu mieszkańcy zyskają tanie, efektywne i niezawodne źródło wody grzewczej przez kilkadziesiąt najbliższych lat. Z tej wiadomości cieszą się radlińscy włodarze. - Pomysł, aby gaz koksowniczy z radlińskiej koksowni ponownie wykorzystać do celów grzewczych, jest z nami od wielu lat. Od jakiegoś czasu wiemy, że plan ten jest konkretnie zarysowany w strategii spółki JSW Koks. To kompleksowe rozwiązanie, które może odpowiedzieć zarówno na potrzeby przemysłu, jak również mieszkańców. A przy okazji w sposób znaczący poprawi jakość powietrza - mówi Barbara Magiera.

Z korzyścią dla środowiska

W ramach przedsięwzięcia mają zostać zastosowane nowoczesne i najbardziej efektywne technologie, umożliwiające optymalizację procesu produkcji i wykorzystanie gazu koksowniczego. W efekcie mają zostać ograniczone emisje gazów cieplarnianych oraz obniżone uciążliwości zakładu dla środowiska naturalnego. Premier Mateusz Morawiecki podczas podpisania porozumienia zauważył, że do tej pory gaz koksowniczy szedł tylko w powietrze i zanieczyszczał środowisko. Natomiast nowa inwestycja JSW pokazuje, że można wyeliminować emisję z niskich kominów. - To jest to, o co nam chodzi w Programie Czyste Powietrze. To jest czyste powietrze w konkrecie. Dokładnie o to chodzi w tej zielonej transformacji gospodarczej, idącej w kierunku coraz wyżej uprzemysłowionego kraju – mówił Morawiecki. - Jestem przekonany, że ta inwestycja będzie służyła nie tylko mieszkańcom Śląska, ale i całej Polsce - dodał.(juk)

  • Numer: 40 (984)
  • Data wydania: 01.10.19
Czytaj e-gazetę